Rakúsko

Zanietenosť pre tradíciu objavíte v Rosenburgu

Juraj Falat

Prečo nosili ženy na zámku lyžicu vo výstrihu, pohoničom nebola zima na nohy a ako mačka dokázala spoznať najlepšie víno? Tieto a mnohé ďalšie zaujímavosti z histórie sme sa dozvedeli na výlete v Dolnom Rakúsku

Zdroje: Text: Ivana B. Foto: Martin Matula

Nebudeme chodiť dlho okolo horúcej kaše a písať úvod o malebnej krajine regiónu Dolného Rakúska (koniec koncov, Rakúsko má malebné prírodné prostredie všade) a rovno by sme vás radi pozvali na návštevu zámku Rosenburg v mestečku s rovnomenným názvom. Cesta autom trvá z Bratislavy necelé dve hodinky, takže ak sa nevyberiete na cyklistickú dovolenku, zámok určite stojí aj za celodenný výlet s rodinou „na otočku“. Za návštevu však stojí nielen Rosenburg, ale aj zážitkový svet vo vinárstve Loisium, kde sa stáročná tradícia snúbi s modernou prezentáciou výroby vína, ktorá uchváti aj mladších návštevníkov.

Prehliadka zámku Rosenburg

Krajina obklopujúca mestečká v okolí zámku sa zdá byť pomerne rovinatá, ale zrazu zbadáte vysoko na mohutných skalách nad údolím Kamptal renesančný zámok Rosenburg. Od roku 1681 bol sídlom rodiny Hoyosovcov, ktorá ho dodnes vlastní, a v súčasnosti je jedným z najlepšie udržiavaných renesančných zámkov v Rakúsku. Veľmi často sa používa na organizáciu svadieb alebo ako kulisa filmových produkcií a natáčali tu dokonca aj najnovšiu Angeliku. Hneď za vstupnou bránou dominuje vonkajšiemu areálu najstaršie zachované rytierske turnajové nádvorie. Na západnej strane sa po celej dĺžke 120 metrov tiahne stena obrastená popínavými ružami – Rosenwald. Ruže dominujú ako názvu zámku, tak aj jeho ďalším záhradám. Toto čaro si romantické duše najlepšie užijú na festivale ruží, ktorý sa koná na prelome mája a júna, keď sú kvety najkrajšie.

Unikátna expozícia plná rarít

Na návštevníkov čaká aj napínavo koncipovaná expozícia interiéru zámku s mnohými tematickými miestnosťami. Prehliadka s výkladom odhaľuje život, tajomstvá a zaujímavosti rodu. Všetky kedysi panské obytné priestory sú v súčasnosti opäť sprístupnené a plne zariadené nábytkom a umeleckými predmetmi z depozitára zámku. Uvidíte také rarity ako tajné dvere do spálne pána zámku, podlahové kúrenie staré stovky rokov, „taxík“ hradnej panej s úpravou na kabriolet, písací stolík s tajnou priehradkou na listy od milencov, posteľ, o ktorú si dámy priväzovali počas spánku vlasy, a dozviete sa, prečo ženy nosili vo výstrihu polievkové lyžice.

Úchvatná je aj kaplnka s obrazom svätých, ktorý sa zachoval ako svetový unikát. Rozšírená expozícia zbraní je obohatená o brnenia, mešce na pušný prach či kliešte na výrobu guliek. Nechýbajú ani rôzne brnenia či šesťkilové zateplené čižmy pre pohoniča kočiara, aby mu nebola zima na nohy. Jedinečné exponáty a dokumenty vydávajú svedectvá o turbulentnej rodinnej histórii. Ernst Graf Hoyos bol vášnivým lovcom, čo ho v rokoch 1881 až 1914 primälo k podniknutiu loveckých výprav. Niektoré z nich mali rozsah expedícií a viedli do neprebádaných častí Zeme. Okrem iného bol prvým belochom, ktorý navštívil vtedy ešte neznámy kmeň Aulihan. Väčšinu svojich ciest zdokumentoval fotograficky alebo zápiskami do denníkov. Staré zachované sklenené doštičky s negatívmi umožnili reprodukciu týchto fotografií a v poslednej miestnosti zámku vytvárajú spolu s trofejami unikátnu exotickú výstavu.

Ukážka výcviku dravých vtákov

Dôležitou súčasťou zámku Rosenburg je sokoliarstvo. Múzeum sokoliarstva umožňuje návštevníkom nahliadnuť do jeho histórie, ale my máme pre vás niečo zaujímavejšie. Už vám letel 20 centimetrov nad hlavou orol? Pozeral sa vám sup priamo do očí z diaľky len jedného metra? Toto sme zažili na vlastnej koži. Tunajšia chovná stanica totiž ostatných 30 rokov zaisťuje zachovanie rôznych druhov dravých vtákov, ktorých letecké umenie môžete zažiť pri dych vyrážajúcich ukážkach na sokoliarskom nádvorí. Umenie sokoliarstva tu prevádza trojica Vladimír Garaj, Michal Palko a Ulrike Stumvoll, ktorá ho ovláda dokonca na koni v dámskom sedle. Lásku ku krásnym dravcom a zanietenosť pre dávno nevyužívaný spôsob lovu nám v rozhovore predstavil práve člen sokoliarov zo Slovenska.

Sokoliarstvo sa k nám dostalo zo strednej Ázie a výnimočný zrak dravcov sa v spojitosti s človekom využíval už pred naším letopočtom najmä na lov zvierat, aj keď časom sa začali používať viac strelné zbrane. Sokoliari z Rosenburgu však poctivo udržujú toto ušľachtilé umenia živé a chovajú tu mnohé druhy vzácnych dravcov. Pri prehliadke uvidíte najprv najmenšieho dravca, ktorého výcvik musí budúci sokoliar zvládnuť ako prvý a neskôr už dokáže vychovať aj sokola, orla, sovu či dokonca supa. Každý dravec má od malička svojho sokoliara, ktorý ho kŕmi z ruky a na ktorú sa vždy rád vracia. Dravec sa tak cíti bezpečne a sokoliar si takouto starostlivosťou získa jeho dôveru. Zvláštnosťou výcviku sokolov a orlov je, že ich nemôžete potrestať ani oklamať, pretože k vám viac nepriletia. Cieľom je, aby vták akceptoval človeka ako svojho partnera. A toto umenie spojitosti človeka s prírodou je tu krásne ukázané aj verejnosti.

Tajuplný svet vínnych pivníc

Vínotéka Loisium nie je len takým obyčajným miestom, kde si dáte pohárik bieleho na terase s výhľadom na stráne s lánmi viniča. Jej moderná reprezentačná budova síce mnohým neevokuje tradície, ale nedajte sa popliesť a nazrite do historických pivničných útrob. Vinárstvo má totiž na tomto mieste dlhšiu tradíciu, ako sa na prvý pohľad zdá.

V 900 rokov starom pivničnom bludisku sa na 18 umelecky stvárnených zastávkach dozviete, ako sa z hrozna stane víno. Moderná časť prezentácie je úchvatný zážitok, ale nás viac zaujala časť venovaná tradíciám a životu spätému s produkciou vína a výrobou sudov v minulosti. Môžete vstúpiť do kuchyne, kde sa piekol chlieb, do obuvníckej dielne, dvora slúžiaceho na výrobu sudov či do miestností, kde bývala pani domu. Pri prehliadne pivníc je cítiť úctu majiteľov vinárstva k tradíciám výroby, ako aj k pôde, vínnej réve a času, keď lahodný mok dozrieva. Prehliadka rozhodne stojí za to. Takúto len tak niekde nezažijete. A aby ste nezabudli, čierna mačka dokázala vždy spoznať, z ktorého suda bude toho roku najlepšie víno. Ako? To sa dozviete aj vy z úst sprievodkyne.

Zavrieť reklamu