Rakúsko

Záhadné lyže Habsburgovcov

Juraj Falat

Od polovice augusta do začiatku decembra sa síce v Dolnom Rakúsku všetko točí okolo nezameniteľnej vínnej kultúry, ale to nie je jediný dôvod, prečo sem prísť na návštevu.


Laxenburg je malé mestečko nachádzajúce sa len hodinu cesty autom z Bratislavy, 15 kilometrov južne od Viedne. Málokto vie, že je tu zachovaný zámocký park, ktorý si pre svoje potešenie budovali ako letné sídlo Habsburgovci. Na tomto mieste porodila svoje dve deti slávna Sissi, v letohrádku zase Mária Terézia hrávala karty a svoju predstavu o „Disneylande“ – hrad Franzenburg, tu zhmotnil cisár František. Najväčšou záhadou tohto rozprávkového hradu sú takmer tri metre dlhé lyže, ktoré sú opreté v rohu kráľovskej spálne. No obdivovať tu môžete oveľa viac. Ak si chcete spraviť výlet spojený s cyklistikou v tejto vinárskej oblasti, využite dostupné spojenie vlakom. Hneď po vstupe do areálu parku je parkovisko pre bicykle, so sebou si ich pre bezpečnosť návštevníkov môžu vziať len deti do 6 rokov.

Prehliadka zámockého parku Laxenburg

Zámocký areál Laxenburg získal v roku 1306 rod Habsburgovcov a postupne ho rozšíril na jedinečný komplex. Patrí k nemu veľký historický zámocký park s rozlohou 280 hektárov v štýle anglickej vidieckej záhrady. Vy si tu môžete okrem spoznávacej prehliadky spraviť s deťmi piknik, hrať bedminton, nerušene čítať knihu či len relaxovať v obkolesení zelene. Všetky vodné plochy parku boli v minulosti vykopané ručne a slúžili na chov kaprov, dnes sa po nich môžete plaviť na loďke. Park si svoju dávnu podobu udržiava aj vďaka pravidlu, ktoré hovorí, že ak akýkoľvek strom „zomrie“, musí sa na jeho miesto vysadiť identický.

Počas prechádzky môžete obdivovať rôzne stavby a prírodné úkazy, ktoré tu vznikali postupne, ako plynul čas. Nemyslíme len mosty a lúky, stál tu aj tzv. dom vrtochov, z ktorého sú dnes už len ruiny, rytierska krypta a neďaleký rytiersky stĺp, ktorý slúžil ako symbol súdnej právomoci. Nájdete tu aj turnajové ihrisko, kaskádový most a jazero, kde chovali zlaté rybky. Za zastávku stojí aj ležiaci dub, ktorý paradoxne žije aj po tom, čo sa zo svojich koreňov pri búrke vyvalil. V blízkosti Starého zámku, ktorého kaplnka je obľúbeným miestom pre svadby, nájdete bývalú ľadovňu, v ktorej od jari až do septembra uskladňovali ľad dovezený zo zámockého jazera, aby udržali pre panstvo potraviny čerstvé. Kúsok za ním je najkrajší skvost parku – drevený letohrádok, ktorý dostala do daru Mária Terézia. Hovorí sa, že vždy, keď v ňom sedela a hrala karty, vyhrala.

Skvostný hrad Franzensburg

Hrad Franzensburg v strede jazera v zámockom parku bol postavený iba pred necelými 200 rokmi, a hoci v ňom nikdy žiadni rytieri nebývali, patrí ku kunsthistoricky najvzácnejším stavbám v oblasti Viedenského lesa. Cisár František I. dal tento komplex postaviť začiatkom 19. storočia a jeho stavba trvala skoro 40 rokov. S cieľom vytvorenia ideálneho rytierskeho hradu tu staviteľ harmonicky zosúladili rôzne historické stavebné prvky. Na prístavnej bráne visí zvon, ktorým si privoláte kompu.

Hneď za nádvorím sa začína prehliadka sálou so sochami rodu Habsburgovcov, a ak vládzete, určite sa vyberte po točitom schodisku na vrchol veže. Na jej prízemí bola kedysi hladomorňa, na poschodí sa nachádzala súdna sieň, v ktorej je guľatý stôl s nápisom. Na vrchole vyhliadkovej veže sa vám naskytnú krásne výhľady na celý park, jazero a aj do Viedne. Počas návratu sa prejdete popri súdnej sieni ešte cez dvere na strechy, po ktorých vedie ochodza. Po tejto sa dostanete až do bytu hradného farára s obrazmi krojov a úzkou prepojovacou chodbou sa dostanete ešte do obývacej miestnosti a spálne hradného richtára. Tam nájdete záhadné lyže. Nikto nevie, ako sa tam dostali a aký bol ich účel. Len tam tak stoja a svoje tajomstvo nikdy neprezradia. www.schloss-laxenburg.a

Vínna cesta Dolného Rakúska

V Dolnom Rakúsku sa víno oslavuje tak často a s takým nadšením, že po ňom dokonca pomenovali aj jedno ročné obdobie – vínna jeseň v Dolnom Rakúsku. Od polovice augusta do konca novembra pozýva okolo sto obcí, ktoré sa nachádzajú na trase vínnych ciest, na pestré slávnosti, počas ktorých je stredobodom pozornosti víno, krajina a pôžitok. S dĺžkou 830 kilometrov je vínna cesta Dolného Rakúska jednou z najdlhších vínnych ciest na svete. Spája všetkých osem dolnorakúskych vinohradníckych regiónov: Wachau, Kremstal, Kamptal, Traisental, Wagram, Weinviertel, Carnuntum a oblasť Thermenregion Wienerwald.

Oblasť Thermenregion Wienerwald

Zvlášť oblasť Thermenregion Wienerwald pozýva na relaxáciu, vychutnávanie a objavovanie. Hoci je Veltlínske zelené ukážkovým vínom Dolného Rakúska, nemusí to byť práve ono, ktoré dokladá kvalitu vínnej cesty Thermenregion Wienerwald. Vínna cesta Thermenregion Wienerwald sa tiahne od južného okraja Viedne až po región južne od mesta Baden a zahŕňa vinohradnícku plochu s rozlohou 2 332 ha, ktorú obhospodaruje cca 1 300 vinárov.

Odrody bieleho hrozna typické pre región, ktoré sa takmer nikde inde takto nevyskytujú, sú odrody Zierfandler (Spätrot) a Rotgipfler, ako aj legendárne cuvée Spätrot-Rotgipfler. Srdcom tohto vinohradníckeho regiónu je mestečko Gumpoldskirchen, kde milovníkov vína očakáva množstvo viech a príležitostí na nákup z dvora.

Tip na cyklotúry:

Trasa Víno a kultúra

Celú krásu regiónu Thermenregion spolu s obľúbenými vinárskymi mestečkami Gumpoldskirchen, Pfaffstätten a Sooß alebo malebným cisárskym mestom Baden, ktoré tvoria zastávky túry, spoznáte na cyklotrase Weingartenradweg. Od Mödlingu prevedie táto trasa pôžitkárov na bicykloch zelenou vinohradníckou krajinou popri viechach a nádherných výhľadoch. Náš doplnkový tip pre milovníkov vína na bicykli: tematická túra „Víno a kultúra“ pozdĺž kanála Wiener Neustädter Kanal.

Najstaršie vinárstvo Freigut Thallern

Vinárstvo Freigut Thallern sa nachádza uprostred idylických viníc obce Gumpoldskirchen a patrí k najstarším vinárstvam Rakúska, ako aj medzi najstaršie a najtradičnejšie vinárstva v Rakúsku. Bolo postavené v štýle dnes celosvetovo presláveného Clos de Vougeot v Burgundsku. V októbri 1141 prešla vtedajšia vinárska dedinka Thallern darom markgrófa Leopolda IV. do vlastníctva opátstva Stift Heiligenkreuz a odvtedy je trvalo obhospodarovaná. Dnes vedú toto vinárstvo traja úspešní vinári. Karl Alphart, Leo Aumann a Erich Polz sú zárukou vysokých nárokov na kvalitu.

Obhospodaruje sa tu okolo 30 hektárov vinohradov. Freigut Thallern je skutočným ukážkovým projektom oblasti Thermenregion. K nemu patriaca oblastná vínotéka ponúka zásoby z viac ako 40 vinárstiev oblasti Thermenregion a vybranú kulinársku rozmanitosť z celého Dolného Rakúska. Vo vinárstve sa môžete dokonca aj ubytovať. V areáli sa okrem oblastnej vínotéky totiž nachádza malý vinársky hotel vo vidieckom štýle so zreštaurovanou Kaplnkou sv. Jána. V budove nazývanej Grangienhaus (bývalá hospodárska budova), ktorá tvorí prístavbu Kaplnky sv. Jána, vznikli 2 svadobné apartmány, 1 junior apartmán a 16 pohodlných izieb v elegantnom vidieckom štýle. Tie spĺňajú nároky oddych hľadajúceho pôžitkára, svadobčanov, ako aj účastníkov pracovných seminárov. Zaujímavý je aj hostinec Klostergasthaus Thallern, ktorý svojich hostí rozmaznáva vybranými regionálnymi dobrotami a určite stojí za zastávku na obed. Www.freigut-thallern.at

Tip na zážitok:

Pôžitkárska míľa Wienerwald

Vyberte sa sem na cyklotúru počas prvých dvoch septembrových víkendov. Vtedy sa totiž pozdĺž cesty Wasserleitungsweg koná podujatie pôžitkárska míľa 2016, čo znamená: turistiku, ochutnávky a pôžitkárstvo, keď tu 80 vinárskych prevádzok v rámci najdlhšieho šenku na svete ponúka na ochutnanie všetko, čo sa dá vyrobiť z hrozna.

Túra pre milovníkov vína

Charakteristika: nenáročná cyklotúra pre rodiny s možnosťou ubytovania

Trasa: 23,17 km/1,5 hodiny

Jemne pahorkaté vinohrady, romantické vinárske dedinky a všade navôkol svedectvá o úžasnom svetovom kultúrnom dedičstve. Táto túra ponúka milovníkom vína a umenia na krátkom úseku množstvo vrcholov. Začíname pri informačnej kancelárii v meste Baden, ďalej budeme sledovať tabuľové značenie cyklotrasy Weingartenradweg popri pôsobivom komplexe Casino Baden a badenskom kúpeľnom parku až do vinárskej obce Pfaffstätten.

Odtiaľ pokračujeme cez krásnu vinohradnícku krajinu oblasti Thermenregion Wienerwald popri turistických atrakciách, akými je oblastná vínotéka v obci Thallern, až do Mödlingu. Tam sa odkloníme na juh smerom do Neu-Guntramsdorfu a ďalej pokračujeme po cyklotrase Verbindungsradweg do Guntramsdorfu. Teraz ideme po cyklotrase Thermenradweg (EuroVelo9) pozdĺž kanála Wiener Neustädter Kanal a bicyklujeme popri historických pozostatkoch z čias industrializácie späť do Badenu. Vo všetkých obciach pozdĺž trasy možno nájsť typické viechy oblasti Thermenregion, kde vám ponúknu skvelé vína a regionálne dobroty.

Túra pre milovníkov záhrad

Charakteristika: stredne náročná okružná túra s možnosťou ubytovania

Trasa: 54,07 km/4 hodiny

Od informačného centra v meste Baden vedie túra popri kúpeľnom parku po cyklotrase Weingarten-Radweg do Pfaffstättenu, tam odbočíme na cyklotrasu Thermenradweg a budeme šliapať popri monumentoch priemyselnej minulosti až na zámok Laxenburg, ktorý bol obľúbeným sídlom cisárovnej Márie Terézie. Po oddychu v zámockej záhrade pôjdeme ďalej po bočných cestách do Münchendorfu a odtiaľ po cyklotrase Triestingau-Radweg do Leobersdorfu. Odbočíme doľava na cyklotrasu Thermenradweg pozdĺž kanála Wiener Neustädter Kanal a popri tejto bývalej prepravnej vodnej ceste budeme bicyklovať na sever do Bad Vöslau.

Na našej ceste cez kúpeľné mesto prejdeme popri termálnom kúpalisku Thermalbad Vöslau, ktoré nás nadchne svojou architektúrou. Ak bude dosť teplo, tak sa tu možno osviežiť „skokom do vody“. Cyklotrasa Weingarten-Radweg nás zavedie späť do Badenu. V meste záhrad vedie trasa priamo popri najväčšom rakúskom rozáriu. Až 30 000 ruží tu vytvára nezabudnuteľné divadlo.

Viac informácií o oblasti a podrobné mapy na stiahnutie nájdete na: www.dolne-rakusko.info

Zavrieť reklamu