Rakúsko

Pokoj a oddych vo výškach

Juraj Falat

Viete si predstaviť oddychovú turistiku v nadmorskej výške nad 1 500 m n. m.? Ani my sme si nevedeli, kým sme nenavštívili náhornú plošinu Rax. Od vrcholového kríža rovno na opaľovacie ležadlo, a to všetko za jeden deň.

Jedným z posledných výbežkov Álp na východe je mohutný horský masív Rax, ktorý sa rozprestiera takmer na 34 štvorcových kilometroch v nadmorskej výške 1 500 až 2 000 metrov. Ak sa hore nevydáte pešo, môžete využiť vývoz najstaršou rakúskou lanovkou Rax Seilbahn na Hirschwang. Vyšplháte sa na náhornú planinu do Raxalpského horského penziónu a na jeho panoramatickej terase s príjemným posedením sa môžete rozhodnúť, akou trasou sa vydáte spoznávať krásy tejto lokality. Pokojne tam môžete ísť, aj keď nemáte kondičku, beriete so sebou starú mamu alebo malé deti. Náročnejší turisti ocenia výstupy v exponovaných skalných stenách, napríklad Groß Höllental alebo Preiner Wand. A to je na raxe práve to najúžasnejšie, že je dostupný skutočne pre každého.

Prvá lanovka v Rakúsku

Východiskovým bodom výletu na Rax je údolná stanica lanovky „Klimaschaukel Rax-Seilbahn“, ktorá bola vybudovaná v roku 1926 ako prvá vysokohorská visutá lanovka v Rakúsku. Z jej údolnej stanice v nadmorskej výške 528 m, kde je parkovisko s dostatočnou kapacitou, samozrejme, zdarma, vás vyvezie lanovka na Rax za krátku chvíľu.

Vrcholová stanica Berggasthof Raxalpe vo výške 1 547 m je budova prepojená s reštauráciou, obchodíkom so suvenírmi a môžete sa tu dokonca aj ubytovať. Lanovka Raxseilbahn premáva pravidelne, je dlhá 2 160 metrov a prekoná výškový rozdiel 1 071 metrov. Povolenie na jej výstavbu je z roku 1913. Na 90. výročie prevádzky, ktoré oslavuje práve v tomto roku, dostala nové kabíny. Vďaka nej je prírodný raj medzi hornou stanicou lanovky (1 546 m) a vrcholom Heukuppe (2 007 m) ľahko dostupný pre všetkých milovníkov horskej turistiky. Prevýšenie prekoná už za osem minút a svojich hostí vyvezie do krásneho prostredia rozľahlej vysokohorskej planiny.

Kapacita novej kabínky je 32 osôb a môžete ňou previezť aj psa. Ak nemáte košík, na vývoz vám ho požičajú. Cena za spiatočný lístok pre dospelú osobu je 26 €, pre dieťa od 6 do 13 rokov 13 €, pre seniorov od 65 rokov 23,50 € a pre dieťa do 5 rokov vrátane je jazda zdarma.

Na Rax a rovno do chaty

K prvej chate, ktorá je zároveň vrcholovou stanicou lanovky – Berggasthof Raxalpe sa teda pohodlne vyveziete, no skôr, ako sa vydáte spoznávať krásne okolie, si najprv vychutnajte kávu a vyhlásenú tvarohovú štrúdľu. V tomto penzióne Berggasthof môžete aj prenocovať, napríklad v komfortnej izbe s ručne vyrezávaným nábytkom z dreva vrátane kúpeľne a ako bonus dostanete nádherný výhľad. Gemütlich – príjemný, útulný, domácky, to je pocit, ktorý vás bude sprevádzať na každom kroku.

Vráťme sa však k výletu. Počas príjemnej aklimatizácie pri kávičke si preštudujete mapu, nadýchajte sa horského vzduchu a vychutnajte si prvé panoramatické výhľady na okolie. Odporúčame si k fotoaparátu do batoha pribaliť aj ďalekohľad, oceníte ho počas celého výletu, najmä ak zbadáte kamzíka či odvážneho horolezca. Odtiaľto sa začínajú potulky po červenej značke z chaty na chatu.

Chodník s ľahkým stúpaním vedie ku krížu Gatterl Kreuz, na pravej strane je výhľad na najvyšší vrchol Dolného Rakúska Schneeberg, 2 075 m. Turisti tu často natrafia na kamzíky a svište. Ak bude pekný deň a je jedno, či sviatok, alebo piatok, spoločnosť vám budú na chodníku robiť rodinky s deťmi, skupiny priateľov so psíkom, ale predovšetkým veľmi veľa vysmiatych dôchodcov v dobrej kondícii, ktorí sa vydali na prechádzku s turistickými paličkami. Celou cestou až na Ottohaus je veľa odpočinkových miest so stolíkom a lavičkami, ale tie využijete skôr cestou späť.

Po stopách Sigmunda Freuda

Po necelej hodinke sme doputovali k chate Ottohaus. V pohode to prejete aj skôr, my sme boli zaneprázdnení fotením okolia, preto sme postupovali po rovinatom teréne veľmi pomaly. Táto chata je postavená pri strmšom skalnom zráze a sedenie na terase je veľmi príjemným relaxom. Ottohaus sa stal rodiskom psychoanalýzy za častých pobytov Sigmunda Freuda. Tabuľa na fasáde sebavedome hlási čo-to o jeho chvíľach strávených na tomto mieste a knihe, ktorú tu napísal.

Rax bol mnoho desiatok rokov útočiskom a lezeckým rajom jeho pokračovateľa Viktora Frankla. Až do svojej smrti mal rezervovanú izbu na hornej stanici lanovky. Niekoľko zaistených ciest i ulice v Reichenau an der Rax nesú jeho meno. Tu na Ottohause máte viacero oddychových možností. Môžete sledovať hornatý masív, v ktorom vás iste upúta sklnatné oko, alebo navštíviť Alpskú záhradu. Je to malý domček, za ktorého bráničkou sa nachádza vyše 200 druhov rastliniek poctivo označených tabuľkami, a to až na 4 000 m².

Smerom ku kultovej Neue Seehutte

Z Ottohaus máte dve možnosti, ako pokračovať. My sme sa rozhodli pokračovať po červenej značke smerom vpravo od Ottohausu. Naprieč zelenými lúkami, krátkymi lesnými úsekmi a chodníkmi s výhľadmi na skalné masívy a horské chaty položené vo vyššej nadmorskej výške sme sa dostali až k bio-certifikovanej chate Neue Seehütte. Tá je vychýrená aj za hranicami Viedenských Álp opäť čím iným ako pohostinnosťou majiteľov a svojou štrúdľou. My sme si dali po obede jablkovú a marhuľovo-marcipánovú. Mimochodom, minimálne rovnako skvelý ako obed je aj tamojší výhľad.

Ako vznikla táto kultová chata? Po horskom nešťastí, pri ktorom viedenskí horolezci Deinzer a Lischka zamrzli v snehovej búrke na ceste od Ludwig domu do Otto House, sa zrodila myšlienka postaviť všeobecne prístupné vyhrievané útočisko. Pôvodná Old Seehütte bola postavená a otvorená v roku 1894 pri horskom jazere, ktoré bolo v tej dobe vedľa domčeka až do obdobia druhej svetovej vojny. Jeho voda však zrazu v priebehu niekoľkých dní záhadne presiakla do podložia a jazero bolo fuč. Chata striedala majiteľov a v roku 1950 mesto Viedeň odkleplo možnosť jej prestavby. Vtedy začala vznikať Neue Seehütte pod vedením pána menom Josef Eggli a dodnes ju vedú manželia, ktorí toto miesto milujú a žijú len preň.

Vezmite si radšej všetko

Z Neue Seehütte sa môžete vydať ďalej na Habsburgahus, to však odporúčame absolvovať aj s nocľahom alebo vo svižnom tempe celého výletu. My sme sa vydali pomaly naspäť. Trasa bola trochu náročnejšia, pretože rovinatý a mierne zvlnený terén vystriedali kopce, z ktorých je výhľad vyrážajúci dych. Môžete tam mlčky sedieť na skale či pod jedným z dvoch vrcholových krížov a pozorovať okolie.

Po príchode späť k Ottohausu si podľa času zvolíte návrat k vrcholovej stanici lanovky kde sa môžete opaľovať na ležadlách alebo tu môžete ostať a vychutnať si momenty na terase. Aj keď je turistika nenáročná, môže vás prekvapiť počasie. Oblaky letia ako opreteky a slnečné chvíle sa striedajú s veternými doslova každú minútu. Vezmite si so sebou všetko: tričko, ľahkú bundu, čiapku aj opaľovací krém. Rax nevynechajte z plánov na výlet ani v zime. Dá sa celý prebádať na snežniciach a tento zážitok je rovnako nezabudnuteľný ako náš letný.

Trasa Hüttenhüpfen – hop z chaty na chatu

Turistika z chaty na chatu je dobrá príležitosť, ako byť v alpských nadmorských výškach bez extrémnej námahy a nutnosti výstupu.

Dĺžka:10,91 km

Prevýšenie: 364 m

Najnižší bod: 1 540 m n. m.

Najvyšší bod: 1 780 m n. m.

Trvanie: cca 4 hodiny

Lanovka: od 8:00 do 17:30 – v prípade kúpenia spiatočného lístka si miesto v posledných treba rezervovať na presný čas

Značenie: červená turistická značka

Značenie k výhľadu na spiatočnej ceste: žltá turistická značka

Orientačný popis trasy:

Vyveziete sa hore najstaršou lanovkou Rakúska z roku 1926, odtiaľ sa prejdete na chatu Ottohaus – obľúbenú chatu Sigmunda Freuda, ktorý tam chodieval často peši úplne zospodu. Tu si prezrite Alpskú záhradu a pokračujte ďalej na Neue Seehütte. Malá chatka pri ešte menšom jazierku bola obľúbenou chatou Viktora Frankla. Naspäť k lanovke sa dostanete popri Preiner Wand Kruez, obľúbenom mieste na lezenie. Nasleduje krátky mierny výstup smerom k veľkému krížu a potom príjemná prechádzka exponovaným terénom s krásnymi výhľadmi, chodníkom v kosodrevine k zrúcanine kamenného domčeka a to už ste opäť nad Ottohausom. Odtiaľ už trasu späť k lanovke poznáte.

Viac informácií o oblasti a mapy na stiahnutie nájdete na: www.dolne-rakusko.info

Zavrieť reklamu