Rakúsko

Marhuľovým údolím Wachau

Juraj Falat

Zažite atmosféru opátstva, ktoré inšpirovalo k napísaniu svetoznámeho románu, mesta, kde vznikla kremžská horčica, hradu, v ktorom väznili Richarda I. Levie srdce, a ochutnajte marhuľové špeciality.

Text: Ivana B. Foto: Kristián Tomančík

Údolie Wachau je od roku 2000 zapísané v Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a my vám predstavíme úsek medzi mestami Melk a Krems an der Donau, vinúci sa popri rieke Dunaj, z oboch strán lemovaný kopcami pohoria Waldviertel. Mimochodom, mesto Krems, po slovensky Kremža, je miesto, odkiaľ pochádza kremžská horčica. Na ľavom brehu našej trasy dominuje mestečko Dürnstein so zrúcaninou hradu opradenou mnohými legendami a na pravom je majestátny barokový kláštor Melk. Okolie celej trasy je bohaté na úbočia posiate terasovitými vinohradmi a marhuľové sady a pohľad na ne si vychutnáte rovnako ako ten na majestátne staré hrady, ktoré kedysi strážili život okolo rieky.

Inšpirovalo dokonca Umberta Eca

Klenot svetovej barokovej architektúry, opátstvo Melk, je od svojho založenia v roku 1089 úzko späté s rozvojom Rakúska a dodnes ho nepretržite obývajú benediktíni. Vo svojej súčasnej podobe, ktorú nadobudlo v rokoch 1702 – 1736 podľa plánov J. Prandtauera a J. Munggenastsa, ukrýva priestory s grandióznou krásou. Kto pozná slávny román Umberta Eca Meno ruže, určite si spomenie na hlavnú postavu Adsona z Melku, rozprávača príbehu, ktorý ako starý mních spomína v kláštornej cele na záhadné aj dobrodružné udalosti svojej mladosti. Nečudo, že Eca k tvorbe diela inšpirovalo práve toto opátstvo, pretože je jedným z najkrajších kláštorov v Rakúsku a zároveň najväčším benediktínskym kláštorom v Európe.

Na návštevníkov čakajú múzejné miestnosti, ktoré pútavo prezentujú históriu a súčasnosť kláštora: okrem iného cisárske schody a cisárske komnaty, reprezentačné miestnosti, ako je mramorová sála a knižnica, nezabudnuteľný výhľad z balkóna na údolie Dunaja a kostol z obdobia vrcholného baroka so vzácnymi freskami. Za prechádzku stojí aj vyše šesťhektárová záhrada, kde nájdete vyše 200-ročné lipy. Vzorom pre jej usporiadanie boli barokové estetické prúdy a anglické parky, ktorých vplyv je viditeľný aj dnes. Skutočný skvost je barokový záhradný pavilón so svojimi exotickými freskami od Johanna Wenzela Bergla. My sme sa však pozreli aj na praktickú stránku tejto „zlatej pevnosti“ a musíme povedať, že pre turistov je tu vybudovaná kvalitná infraštruktúra počínajúc veľkým parkoviskom, informačnými panelmi s mapou, úschovňou n bicykle, kaviarňou s terasou, obchodíkom so suvenírmi a končiac, samozrejme, množstvom toaliet.

Takmer filmové kulisy cyklotrasy

Najfrekventovanejšia cyklistická trasa v Európe − dunajská cyklomagistrála − je súčasťou cyklistickej trasy EuroVelo 6, začína sa v nemeckom meste Passau, končí v Budapešti a meria 650 kilometrov. Trasa medzi dvomi malebnými mestečkami, ktorú sme prešli my, je krátky, len necelých 40 kilometrov dlhý úsek tejto magistrály. Dokonalé cyklistické chodníky so spevneným asfaltovým povrchom sú po obidvoch stranách rieky. Výhodou teda je, že medzi mestami Melk a Krems môžete kdekoľvek zaparkovať a vydať sa na celodenný okružný výlet. Cez Dunaj dokážete na viacerých miestach prejsť na druhú stranu po moste alebo využiť možnosť transportu kompou. Takýto výlet má dĺžku zhruba 80 kilometrov, no nečakajú vás žiadne náročné stúpania a jediné, čo vás môže spomaliť, sú prehliadky miest, vychutnávanie lokálnych špecialít či oddych pri vode

V blízkosti trasy sa kúsok za Melkom nachádza verejnosti uzavretý, no veľmi zachovalý hrad Schönbühel a potom zrúcanina hradu Aggstein. Tento hrad je opradený mnohými historkami, napríklad, že bol v 15. storočí obývaný lúpežníkmi, ktorí pomocou železnej reťaze natiahnutej cez rieku prepadávali lode. Za krátku zastávku na trase iste stojí Rossatzbach, ktorý pripomína stredomorské mestečko. Z jeho brehu Dunaja, presne oproti Dürsteinu, ktorý kraľuje tejto časti rieky, vidieť bohato zdobenú modrú vežičku a celé rozprávkové mestečko vrátane zrúcaniny hradu ako na dlani. Tam budeme smerovať. Ale najprv malá lahôdka – biodynamické vinárstvo.

Nezvyčajné vinárstvo Nikolaihof

Vinárstvo Nikolaihof je so svojou takmer 2000-ročnou históriou najstarším vinárstvom v Rakúsku. V súčasnosti ho vedie mladá generácia a spôsob, akým spracovávajú hrozno, nie je len ekologickým postupom výroby vína, ale aj ich životnou filozofiou. Na rozlohe 22 hektárov sa v súlade s prísnymi biodynamickými smernicami Demeter pestuje hlavne rizling a veltlínske zelené. Vo viniciach sa nepoužívajú herbicídy, pesticídy, umelé hnojivá ani syntetické postreky. V prvých štyroch rokoch sa dbá najmä na posilnenie koreňa rastliny, využívajú sa fázy mesiaca, sadenie rôznych byliniek pod vínnu révu, ale najmä trpezlivosť a láska k remeslu.

Hrozno sa prešuje v 350 rokov starom lise, ktorého rameno má dĺžku 12 metrov a je najstarším funkčným lisom na svete týchto rozmerov. Vína tu fermentujú pomocou vlastných kvasníc a skladujú v historických rímskych pivniciach vo veľkých starých dubových sudoch až 20 rokov. Bohaté zdobenie sudov je venované štyrom „deťom“, ktoré v súčasnosti prevzali tradíciu a podelili si úlohy. Jeden šéfuje vínam, druhý vyrába kozmetiku, v ktorej využíva olej z hroznových jadierok, a iný zase ponúka ubytovanie a prehliadky vinárstva s čarovnou atmosféru či posedenia na nádvorí pod obrovskou storočnou cisárskou lipou. Toto nádvorie lemované kvitnúcimi oleandrami je perfektné na oddych a posedenie pri ochutnávaní špecialít reštaurácie, ktorá je súčasťou vinárstva.

Nikolaihof Wachau

rodina Saahsovcov

Nikolaigasse 3, 3512 Mautern

www.nikolaihof.at

Tu väznili prominentného kráľa

Neodmysliteľným cieľom v očarujúcej riečnej krajine na brehu Dunaja je staré mesto Kuenringerstadt Dürnstein. Krajina okolo neho sa vyznačuje prírodnými krásami, ako sú terasy so starými vinohradmi, priaznivou klímou a mnohými kultúrnymi pamiatkami – napríklad modrou bazilikou a zrúcaninou hradu Dürnstein. Za týmito starými múrmi bol v 12. storočí uväznený anglický kráľ Richard I. Levie srdce na svojej spiatočnej ceste z tretej križiackej výpravy. Hovorí sa, že cestoval preoblečený, aby utajil svoju identitu, no tá bola počas zastavenia v reštaurácii odhalená. Prezradil ho jeho pečatný prsteň a kráľovské správanie. Miesto jeho uväznenia odhalil lutnista Blondel, ktorý hral pod oknami Richardovu pieseň a započul jeho spev. Za Richarda I. Levie srdce bolo zaplatené vysoké výkupné 150 000 strieborných mariek, teda zhruba trojnásobok toho, čo vtedy vyzbierala anglická pokladnica na daniach za rok.

Hrad Dürnstein zničili švédske vojská počas tridsaťročnej vojny v polovici 17. storočia. Už na prvý pohľad je v Dürnsteine veľa turistov. Vojsť môžete cez historickú bránu, ktorá bola súčasťou stredovekého opevnenia, prezrite si hlavnú uličku, predávajú tu miestne víno, marhuľové dobroty, suveníry a nevynechajte tradičnú pekáreň. V mestečku bol ženský aj mužský kláštor, no dominantou ostáva bohato zdobená modrá veža kostola.

Vinárstvo Gritsch „Hof in der Lauben“

Na mieste, kde sa údolie Spitzer Graben pomaly zužuje a je stále vyššie, chladnejšie a kamenistejšie, sa nachádza vinárstvo Gritsch. Je akoby bránou do najstrmších oblastí regiónu Wachau – nie celá plocha 7 hektárov sa dá obrábať strojmi a občas je človek vôbec rád, keď sa tam dostane traktorom alebo autom. Príkladom sú vinice Trenning, ktoré sú s výškou viac ako 500 metrov najvyššie položenými vinicami vo Wachau, alebo Zornberg a Bruck, ktorých bridlicové podložie poskytuje najlepšie podmienky na pestovanie odrôd veltlín a rizling.

Každý producent regiónu má otvorené a ponúka svoje špeciality len pár týždňov do roka, preto si vytvorili kalendár s Heurigentermine, kde každý nájde presné termíny otvorenia svojich obľúbených dvorov. My sme sa zastavili vo vinárstve Gritsch „Hof in der Lauben“, kde nás pohostili výnimočne lahodnou studenou kuchyňou a čerešničkou na torte boli najlepšie marhuľové pečené buchty, ktoré sme si namáčali do marhuľového lekváru. Prosím vás, ochutnajte ich aj vy, aby ste mali na čo najbližších dvadsať rokov spomínať.

 

Málo stúpaní, veľa zaujímavostí

Popri šťavnatých marhuliach, útulných viechach a povesťami opradených hradoch si môžete zabicyklovať v romantickom svete časti Dunajskej cyklistickej cesty, v regióne Wachau. Tu patria príbehy o rytieroch k hradom a zámkom rovnako ako víno k početným viecham. Ide o jedinečnú kombináciu, ktorú musíte zažiť. Dunajská cyklotrasa patrí nielen k najobľúbenejším, ale aj najkrajším cyklotrasám Európy. To nie je vôbec prekvapujúce, keďže sa na nej dá preskúmať zakvitnuté údolie Wachau, v ktorom unavené nohy opäť načerpajú silu v chladnej vode Dunaja na malých plážach, a ako odmena po túre plnej zážitkov čaká na usilovných cyklistov deci či dve vína v útulnej vieche. Mimochodom, Wachau sa dá objavovať príjemným spôsobom aj z paluby lode! My sme prešli cyklistický okruh z mestečka Melk do Krems an der Donau, kde sme cez most prešli na opačnú stranu Dunaja a vrátili sa naspäť.

Ubytovanie v oblasti

Hotel Restaurant Zur Post

Familie Ebner

Linzer Straße 1

3390 Melk an der Donau

www.post-melk.at

Gästehaus Nikolaihof

Kainzstrasse 14

3512 Mautern/Wachau

www.advineas.at

Hotel Unter den Linden

Schillerstraße 5

3500 Krems/Donau

www.udl.at

 

Zavrieť reklamu