Slovenská republikaPrešovský krajSpiš

Z Bachledky k Osturnianskym jazerám

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Bachledova dolina je súčasťou obce Ždiar v Belianskych Tatrách a leží v nadmorskej výške 820 až 1 160 m n. m. Od Popradu je vzdialená asi 37 kilometrov. Obľúbené zimné lyžiarske stredisko Ski Bachledova sa počas leta mení na Sun Bachledova a je vyhľadávaným miestom bikerov.

Práve Bachledova dolina a jej okolie predstavujú východiskovú polohu našej trasy. Autá odporúčame nechať priamo v stredisku, kapacita miest na parkovanie je v lete (aj v zime) viac než dostatočná.

K Osturnianskym jazerám a do Poľska

Z parkoviska sa vyráža na cestu po cykloznačke, ktorá sa vinie poľnou cestou pomerne strmo nahor. Nenechajte sa však odplašiť, toto je zrejme najstrmšia pasáž celej trasy, treba len vydržať. Značka vás privedie na hrebeň, kde sa napojíte na modrú značku. Tú budete sledovať smerom na Magurku, odkiaľ trasa pokračuje po žltej značke a začína klesať dlhým úsekom dole. Žiaľ, kedysi krásna cyklistická trasa sa tu zmenila na nepoznanie. Následkom ťažby vznikla miestami až akoby mesačná krajina. Na konci zjazdu vás privíta dedinka Osturňa. Odtiaľ stále sledujete žltú značku a tiahlym asfaltovým stúpaním sa dostanete až do Poľska. Počas jazdy sa môžete kochať výhľadmi na všetky strany, Tatry je vidieť z úplne iného, zaujímavého uhla. Za hranicami sa opäť napojíte na modrú značku, ktorá vás privedie až k veľkému Osturnianskemu jazeru. Tam odbočíte a budete klesať späť do Osturne.

Z Osturne do Bachledovej

Trasa pokračuje po cyklotrase okolo Veľkej Frankovej do Malej Frankovej, kde treba odbočiť nahor a po žltej stúpať na Malú Poľanu. V tomto momente už budete nad strediskom Bachledova dolina, kde si môžete vybrať jednu z trás na zjazd k dolnej stanici lanovky.

Menej náročná alternatíva

Ak máte v partii aj korčuliarov či rodiny s deťmi, pre nich je tu vhodná alternatíva – cyklochodník realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce medzi Poľskom a Slovenskom, ktorý by mal v budúcnosti viesť celým podhorím Tatier. Celkovo má deväť kilometrov a spája Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu. Na túto trasu môžete vyraziť už pri Belianskych rybníkoch a pozdĺž cesty I/67 ísť až k zastávke Čarda v Tatranskej Kotline. Celoasfaltový chodník má šírku tri metre a je vhodný pre cyklistov aj korčuliarov. Jeho súčasťou sú štyri väčšie odpočívadlá, kde si môžete nielen oddýchnuť, ale aj naplánovať túry podľa mapiek, ktoré sú umiestnené hneď vedľa altánkov.

Náročnosť: 3

Trasa: Okruh sa začína aj končí v Bachledovej doline, stáča sa pri Veľkom Osturnianskom jazere.

Dĺžka: 36 km

Prevýšenie: 1 400 m

Orientačný čas: 5 hod.

Trať nie je náročná na techniku jazdy, vyžaduje si však lepšiu kondíciu. Trávnaté pasáže v strmších stúpaniach počas šliapania na hrebeň dajú zabrať. Potom je to už jednoduchšie, takže sa nenechajte odradiť hneď na začiatku. Pri danej dĺžke trasy môžete počítať asi s poldňovým výletom, pri ktorom neopomeniete prestávky na nádherné výhľady a osvieženie v miestnych krčmičkách. Rátajte s tým, že našliapete niečo cez 1 400 metrov a využijete najmä horský bicykel.

Náš tip
Využite možnosti strediska

Na hrebeň sa možno po zakúpení lístka vyviezť aj lanovou dráhou TS3 Bachledova dolina. Ak nemáte vlastný bicykel, stredisko ponúka požičovňu s viacerými modelmi. Ak sa chcete na takýto náročný výlet vybrať aj s rodinou, využite ihrisko, kde môžete nechať deti so starými rodičmi. Bude tu o nich postarané, bezprostredne pri parkovisku je reštaurácia so širokou paletou jedál a sladkou bodkou na záver.

Odporúčame

Novinky v Bachledovej doline

Na sezónu pripravili v stredisku Bachledova dolina nielen rozšírenie cyklotrás, ale aj 14 metrov vysokú vyhliadkovú vežu v sedle Magury pri zjazdovke Hrebeň, odkiaľ si vychutnáte krásny výhľad na panorámu Belianskych Tatier a pieninské Tri koruny. K tomu nájdete v stredisku celoročne otvorenú bobovú dráhu, ktorá poteší nielen deti.

Adrenalín v bike parku

V Bachledovej si môžete užívať aj trate Bikeparku Bachledova. Tunajšiu zjazdovú trať ocenil dokonca Filip Polc, takže si ju príďte určite vyskúšať. Počas letných prázdnin je vstup od štvrtka až do nedele v čase od 9:00 do 16.00 hod. Viac informácií nájdete nawww.sunbachledova.sk

Ubytovanie

Hotel Bachledka*** Strachan, www.bachledka.sk

Hotel MAGURA, www.magurahotel.sk

Penzión Patrik, www.penzionpatrik.sk

Bike shop/servis

Podľa našich skúseností vám so základnými problémami, ako sú opravenie defektu alebo požičanie pumpy, pomôžu aj na lanovkách. Prípadne podľa nepísaného pravidla iní bikeri. Náhradné komponenty si však kúpite najbližšie až v Kežmarku alebo Poprade.

Zavrieť reklamu