Slovenská republikaPrešovský krajSpiš

Spišský hrad a okolie

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Spiš

Spišský hrad a okolie

Okrem fascinujúcej hradnej zrúcaniny tu uvidíte aj krajinu ako z Pána prsteňov.

Jeden z najväčších hradných komplexov strednej Európy nájdete na Spiši. Vládne tam majestátne Spišskej kotline a širokému okoliu. A práve tadiaľ vás prevedie naša trasa. Samozrejme, počítame s tým, že okrem bicyklovania si nájdete čas aj na prehliadku aspoň niektorých pamiatok, ktoré táto lokalita vrchovato ponúka.

Okolo hradieb do Spišského Podhradia

Hrad leží na hlavnom cestnom ťahu Poprad – Prešov a je k nemu veľmi dobrý prístup. Ani s parkovaním nie je problém, priamo pod hradom nájdete parkovisko. Z neho vás vyvedie kľukatá asfaltka tesne pred nádvorie. Ak si prehliadku hradu necháte na neskôr, budete ho zatiaľ obchádzať popri jeho hradbách. Počas horúceho leta je tento chodník tvrdý a prašný. Jazdu bude preto treba prispôsobiť nielen terénu, ale aj turistom, ktorí sa po ňom pohybujú. Chodník vás privedie zjazdom až do Spišského Podhradia.

Spišská Kapitula a Sivá brada

V minulosti staré cirkevné mestečko Spišská Kapitula sa vypína oproti hradu na druhom kopci. Dnes je časťou Spišského Podhradia a je známe nielen pre slávnu Katedrálu sv. Martina s dvomi románskymi vežami, ale aj pre svoju špecifickú atmosféru. Zo Spišskej Kapituly budete pokračovať lúčnymi cestami s malými lesnými „oázami“. Chodník vás zavedie až k prameňu Sivá brada. Tam si môžete nielen doplniť vodu, ale v malých kráteroch aj osviežiť nohy. Od prameňa sa vrátite naspäť po tej istej ceste. Na Spišskom salaši si urobte prestávku na halušky, alebo tam ochutnajte výborný čerstvý ovčí jogurt. Po návrate do Spišskej Kapituly, z vrchu je krásny terénny zjazd, sa dostanete naspäť do Spišského Podhradia. Chvíľu sa teda budete vracať po tej istej ceste, neskôr pod hradom by ste však mali odbočiť na poľnú cestu, ktorá smeruje k lomu Dreveník.

Ako z Pána prsteňov

Trochu kľukato sa dostanete hore, nevrátite sa však naspäť k hradu. Budete pokračovať po lúčnych chodníkoch až na Dreveník, kde nájdete zaujímavé travertínové útvary, obľúbené u horolezcov. Celá okolitá scenéria vám vyrazí dych. Majestátnosť hradu, Vysoké Tatry, masív Braniska – človek nevie, čo skôr obdivovať. Vyzerá to tu ako scéna z Pána prsteňov, dokonca aj biele kamene na zelenej lúke vyzerajú ako pasúce sa ovečky. Z Dreveníka sa dá potom zísť až dole do Žehry, odkiaľ vás budú naspäť k hradu čakať ešte asi dva kilometre asfaltovou cestou.

Spišský hrad a Spišské Podhradie

Náročnosť: 3

Trasa: Neštandardný okruh sa začína aj končí v Spišskom Podhradí, na jednej strane vedie okolo Žehry a Spišského hradu, na druhej okolo Sivej brady.

Dĺžka: 17,5 km

Prevýšenie: 250 m

Orientačný čas: 3 hod.

Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle, s trochou snahy sa však dá absolvovať aj na trekingovom bicykli. Treba si na ňu vyhradiť aspoň tri hodiny, ale pravdepodobne využijete možnosť vidieť Spišský hrad a ďalšie zaujímavosti okolia, takže počítajte s dlhším časom. Prevýšenie trasy je 250 m, na trase sú prudšie stúpania aj klesania, polovica trasy vedie po asfalte, zvyšok v miernom teréne.

Naše tipy

Svetové dedičstvo na Spiši

Reprezentuje ho jedinečný súbor kultúrnych a prírodných pamiatok. Spišský hrad, Kostol Ducha Svätého v Žehre a Spišská Kapitula sú jeho súčasťou od roku 1993. Zasadené do travertínovej krajiny s chránenými územiami Dreveníka a Sivej Brady vytvárajú nezabudnuteľné scenérie. Neďaleko Spišského hradu, v Hodkovciach, sú kaštiele Csákyovcov. Románsku rotundu a gotický kostol môžete obdivovať zasa v Bijacovciach.

Ubytovanie

Hotel Kapitula*** (www.hotelkapitula.sk)

Penzión Sivá brada (http://www.slovenskyraj.sk/sivabrada.html)

Kešeľák (http://www.slovenskyraj.sk/keselak.html)

Najbližší bicyklový servis

CYKLOSPOL, nám. Majstra Pavla 49, Levoča

KELLYS BICYCLES, Štefánikovo námestie 26/19, Spišská Nová Ves

Stravovacie zariadenia

Spišský salaš či Reštaurácia „U Kastelána“, oboje v Spišskom Podhradí

Zavrieť reklamu