Rakúsko

Retz a okolie: Pre milovníkov vína a histórie

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Cyklistická trasa regiónu Weinviertel vás prevedie najväčšou vinárskou oblasťou Rakúska. Tentoraz nechajte deti doma a vychutnajte si romantické vinohrady s manželom či čaro lokálnych vinárničiek s kamarátkou na trase, kde dostáva slovo pôžitok ten pravý význam.

Text: Ivana Budajová Foto: Marek Kikinder

Vínna cesta s poznávaním histórie – Weinviertel DAC má svoj východiskový bod na historickom hlavnom námestí obci Retz. Tu musíte bezpodmienečne absolvovať návštevu najväčšej historickej vinárne Rakúska Retzer Erlebniskeller. Cesta vedie popri symbole mesta – veternom mlyne cez mierne kopcovitú krajinu s vinohradmi do Weitzendorfu, kde je prvá možnosť na odpočinok, a pokračuje ďalej do centra obce Pulkau. Medzi významné pamiatky tu patrí predovšetkým Kostol sv. Michaela (Michaelskirche).

Z obce Pulkau sa ďalej pokračuje k pútnickému miestu Pulkauer Bründl, kde sa nachádza kaplnka zaradená medzi chránené pamiatky. Cez obce Rafing a Groß-Reipersdorf sa dostanete konečne do obce Röschitz. Tu si môžete vychutnať vo vínnej pivnici „Weberkeller“ vinárske pochúťky a popritom obdivovať klenby s rezbami v hline. Z Röschitz máte možnosť si cestu skráti, a to jazdou cez Deizendorf priamo do Zellernodrfu. Pre milovníkov histórie však túto možnosť neodporúčame.

Regulérne pokračuje cesta cez Rosledorf na Sandberg, kde nájdete jedinečnú atrakciu, a tou je najväčšia keltská osada Rakúska Keltensiedlung am Sandberg. Nádherný výhľad na ňu je z vyhliadkovej veže. Vďaka jej polohe na nezastavanom území je vo veľmi zachovalom stave. Cyklistická cesta vedie ďalej do obce Platt, kde sa nachádza múzeum Steinzeitkeller, známe svojimi jedinečnými vykopávkami. Za návštevu stojí aj pivničná ulička Nußwald.

Cesta pokračuje na Zellerndorf, kde na vás čaká obzvlášť idylický kúsok vinárskej architektúry – pivničná ulička Maulavern. Podľa potreby tu môžete nastúpiť na vlak, ktorý vás pohodlne odvezie naspäť do obce Retz (pristúpiť sa dá v Platte alebo Zellendorfe). Predtým ako sa dostanete na východiskový bod tejto cyklistickej cesty, odporúčame zástavku v Pillersdorfe, kde pivničná cestička Öhlbergkellergasse, jedna z najkrajších v regióne, pozýva k odpočinku a ochutnaniu miestnych špecialít.

Tajomné zákutia mesta Retz

Najväčšia atrakcia mesta, ktoré nás prekvapilo svojou slnečnou atmosférou a krajinou pripomínajúcou prímorské Toskánsko či Grécko, sa nachádza priamo pod ním. 500 rokov stará vínna pivnica je najväčšia v strednej Európe. Rozsiahle historické chodby vybudované v piesočnatom podloží sa ťahajú pod celým mestom.

Siahajú až do hĺbky 20 metrov pod zem a ich dĺžka je úctyhodných 20 kilometrov, čo je viac, než je v meste Retz ciest na povrchu. Je to labyrint pretkaný výklenkami so sudmi, murovanými klenbami nad koľajnicami či miestnosťami vystlanými sklenenými tehlami v minulosti slúžiacimi ako nádrže na víno. Kedysi tu boli bezpečne uskladnené kompletné zásoby celého regiónu, určené na naloženie na konské povozy a predaj v Rusku.

Retz bolo totiž ako mesto založené na križovatke dvoch hlavných obchodných ciest v roku 1279 a bolo chránené mohutnými hradbami. Doteraz mu dominuje námestie, v minulosti slúžiace ako najväčšie trhovisko Rakúska, s rozlohou 1,2 hektára, ktoré je dodnes ideálne na usporadúvanie vinárskych slávností. Tajomnú vinársku históriu si užijete na prehliadke Retzer Erlebniskeller so sprievodcom, ktorá trvá hodinu a pol a zahŕňa krátky výklad história na námestí, prehliadku s interaktívnou expozíciou zážitkovej pivnice a je zakončená ochutnávkou vína pri východe na povrch vo vínotéke hotela Althof.

Zavrieť reklamu