Slovenská republikaTrenčiansky krajPonitrie

Prievidza – Vtáčnik

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Vyrážame z Prievidze smerom na Podhradie. Hlavné cesty obchádzame najprv za Prievidzou po tzv. starej košovskej ceste, ktorá je poddolovaná a teda je pre autá uzavretá. Míňame odbočku do obce Koš a pokračujeme po asfaltke stále rovno.

Po 1km (od križovatky) je odbočka vľavo. Touto cestou sa dostaneme až do Lehoty pod Vtáčnikom. Zo začiatku sa ide po rozbitej asfaltke a potom poľnou cestou sa dostaneme na družstvo. Ďalej ešte po serpentínovom asfalte a sme v Podhradí. Tu je aj zrúcanina hradu Sivý zo 14.storočia.

Asfalt už nehrozí a tak sa môžeme konečne vydať do terénu. Sledujeme žltú turistickú značku na kamenistom výšlape a o pár minút sa dostávame nad úroveň hradu s výborným výhľadom na kotlinu. No to najkrajšie nás ešte len čaká a tak pokračujeme po žltej cez lúku. Onedlho sa dostaneme na okraj lesa, kde je lavička a aj prameň. Oddýchneme si a pokračujeme v pešom asi 200m výšlape. V príjemnom chládku lesa, za mierneho stúpania, sa dostávame k miestu „Pod Rozbitou“.

Nasleduje, ako naznačil smerovník, rozbitý terén, ktorý sa však dá vyšlapať. A to už sme na hrebeni na Jarabej skale (1169m). Pokračujeme stále miernym stúpaním po červenej turistickej značke, smer Vtáčnik. Prechádzame cez Tri chotáre a Kanie studne. Na Kaních studniach je ďalší prameň. Doplníme zásoby a vydávame sa ďalej cez Malú Homôľku pod vrchol Vtáčnika. Prechádzame bukovým lesom po úzkej kamenistej ceste. Červená si razí cestu cez najstrmšie skaly a tak si to obídeme. Vľavo vedie obchádza, ktorá nás vyvedie v strede medzi dvoma vrcholmi Vtáčnika.

Hore sa ideme najprv zapísať do vrcholovej knihy a pokochať sa výhľadom zo západnej skaly, kde je osadený aj kríž. Úžasný výhľad na celú Hornonitriansku kotlinu, Strážovské, Kremnické, Štiavnické vrchy, ale aj Veľkú Fatru poskytuje východná skala. Dosť bolo obdivovania, treba pokračovať. Z vrcholu zídeme tou istou cestou na Malú Homôľku a tu sa napojíme na zelenú turistickú značku.

Nasleduje terén vhodný skôr pre AM stroje, no HT to zvládnu tiež. Zapustené a väčšinou oblé kamene vypĺňajú celú plochu mierne klesajúcej cesty. Takto to vyzerá pár stovák metrov. Potom príde široká štrková zvážnica a pár odbočiek, preto treba dobre sledovať zelenú značku. Prechádzame okolo Vrvravy a vyhliadky Dolné lázky až k rozcestníku Breziny. Tu už nastupuje asfaltový zjazd do Lehoty pod Vtáčnikom. Do Prievidze to dokrútime, buď tou istou cestou ako na začiatku, alebo cez Koš a Opatovce nad Nitrou.

Zavrieť reklamu