Slovenská republikaTrenčiansky krajStredné Považie

Považský Inovec

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Náročná trasa pre zdatných cyklistov!

Pohorie Považského Inovca patrí do Fatransko-tatranskej oblasti Západných Karpát a rozprestiera sa na území troch krajov – Trnavského, Trenčianskeho a Nitrianskeho. Pohorie zaberá spolu približne 600 km2, v rámci ktorých ponúka množstvo turistických trás. Väčšina z nich je zjazdná aj na horských bicykloch, aj keď treba občas rátať s tým, že bicykel nebude niesť vás, ale vy ponesiete bicykel.

Aj naša trasa je jedna z tých náročnejších, ak však máte dobrú kondíciu, zvládnete ju. Myslite pri nej ale na dopravu, keďže nejde o okruh a konečný bod trasy sa nezhoduje s východiskovým.

Stúpanie na Marhát

Východiskovým bodom trasy je obec Banka pri Piešťanoch, kde sa napojíte na modrú turistickú značku, ktorá stúpa až do sedla Havran. Po absolvovaní úseku s dĺžkou približne 6 kilometrov budete križovať frekventovanú hlavnú cestu a v tomto momente sa zároveň odpojíte od modrej značky. Ďalej budete pokračovať po hrebeni – tu vedie trasa po červenej turistickej značke. Pred vami je technicky najnáročnejší úsek s dĺžkou približne 11 kilometrov. Počítajte s tým, že preverí aj vašu fyzickú kondíciu, pretože prakticky až k rozhľadni na Marháte sa stále stúpa.

Oživením sú len krátke zjazdy a technicky náročnejšie úseky po úzkom hrebeni, ktoré si vychutnajú technicky zdatní jazdci. Aj keď počas niektorých krátkych pasáží budete bicykel možno radšej tlačiť alebo znášať, určite nebudete ľutovať – a aspoň si lepšie vychutnáte pekné výhľady. Stúpanie sa končí na Marháte. Na tomto mieste vám rozhodne odporúčame urobiť si krátku prestávku, úplne najlepšie spojenú s návštevou rozhľadne.

K Tematínu a do Lúky

Odmenu za našliapané kilometre na Marhát vám poskytne pekný technický zjazd, ktorý vedie ďalej od rozhľadne. Lesný technický terén neskôr vystriedajú lúky, cez ktoré sa dostanete až do rekreačného strediska Bezovec. Tam sa môžete ešte pred posledným úsekom trasy občerstviť v šport chate Bezovec alebo v penzióne Bezovec. Za Bezovcom sa odpojíte z červenej značky, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni. Posledný úsek dlhý približne 10 kilometrov tak absolvujete po modrej značke. Hneď za Bezovcom nasleduje krátke stúpanie.

Opäť vás čakajú prejazdy cez lúky, ktoré sa striedajú s peknými úzkymi singletrackmi v lese. A pomaly už budete vidieť v diaľke zrúcaninu hradu Tematín, ku ktorej sa trasa blíži. Až ho dosiahnete, doprajte si tam ešte posledný oddych pred veľmi pekným 6-kilometrovým zjazdom, ktorý vás privedie až do obce Lúka.

Náročnosť: 4

Náročná trasa hrebeňom Považského Inovca je určená zdatnejším cyklistom. Ak budete chcieť aj niečo vidieť (rozhľadňa Marhát, hrad Tematín) a dať si nejakú prestávku, počítajte približne s poldňovým výletom. Trasa vedie rozličným druhom terénu – od spevnených lesných zvážnic cez lúky až po úzke technické singletracky. Je vhodná výlučne pre horské bicykle.

Trasa: Vedie z Banky pri Piešťanoch do obce Lúka.

Dĺžka: 36 km

Prevýšenie: 1 327 m

Orientačný čas: 5 hodín

Zavrieť reklamu