Slovenská republikaPrešovský krajSpiš

Poprad cez Zámčisko a ponad Spišské Bystré

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Táto trasa nie je síce dlhá, ale je dosť technicky náročná s veľmi členitým terénom a dosť výrazným prevýšením.

Začíname na majetkoch za Popradom. Prejdeme okolo jazdeckého areálu ku obaľovačke. Tu sa napojíme na zelenú turistickú značku na Zámčisko. Chodník sa začína strmým stúpaním po kamenistej lesnej ceste. Po asi 500m sa terén zmierni. Po tejto lesnej ceste sa dostaneme až na Zámčisko, z ktorého je pekný výhľad na Vysoké Tatry ako aj na opačnú stranu. Vrátime sa späť asi 200 m, potom odbočíme doprava na zarastenú, kamenistú lesnú cestu.

Nasledujúca časť je len pre silnejšie povahy, technicky náročný zjazd, ktorý končí nad chatovou osadou na Dubine. Lesnou cestou sa dostaneme až na asfaltku, na ktorej odbočíme doľava. Po asi 200 m odbočíme doprava, do chatovej osady. Prejdeme cez chatovú osadu, na križovatke odbočíme doprava a dostaneme sa na poľnú cestu. Cesta vedie najskôr cez polia a postupne cez les. Terén je celkom v pohode, ale postupne stúpa. Na rázcestí s turistickými značkami (obe označujú smer do Kvetnice) pokračujeme ďalej po ceste.

Postupne sa dostaneme do náročnejšieho terénu. Cesta je zarastená a strmšia, miestami treba zísť z bicykla a trošku ho potlačiť. Po tejto náročnej časti sa dostávame pod vrchol. Odbočíme doľava (miesto, kde zhromažďujú drevo) a napojíme sa na cestu, ktorou sa cez les a ponad Spišské Bystré dostaneme až k náučnému chodníku, ktorý vedie na Kvetnicu . Po ceste sa naskytnú veľmi pekné výhľady na Kubachy a aj Kráľovú hoľu . Ďalej pokračujeme po náučnom chdníku a po zelenej značke do lesoparku Kvetnica.

Chodník končí na asfaltke, pri vojenskej základni. Tu odbočíme doprava do zákazu vjazdu a pokračujeme popod les až k ceste č. 67. Tu odbočíme doprava. Asi po 100 m prejdeme cez cestu na drhú stranu a pokrčujeme po lesnej ceste hore kopcom, až sa dostaneme nad kameňolom . Odbočíme doprava, prejdeme pomedzi kríky a cez les dole kopcom . Nasleduje krátky lesný zjazdík. Na asfaltke odbočíme doprava a pokračujeme smerom k obaľovačke. Za obaľovačkou odbočíme doľava . Koniec tejto trasy, ako ináč, je v bufete pri jazdiarni.

Zavrieť reklamu