Slovenská republikaPrešovský krajSpiš

Z Popradu na Vyšné Hágy cez Gerlachov

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Z centra mesta Poprad prejdeme do Veľkej na cestu na letisko. Na konci plota ohraničujúceho poľnohospodárske družstvo odbočíme doprava na poľnú cestu, vedúcu popri plote družstva, až sa dostaneme k asfaltke a začiatku pristávacej dráhy.

Po asi 100m po asfaltke odbočíme doľava na rozbitú asfaltku. Po tejto ceste pokračujeme a asi po 700m odbočíme vľavo na poľnú cestu. Po nej dôjdeme k potoku. Tu odbočíme doľava (neprechádzame teda cez potok) a pokračujeme cez polia k lesu. Na rázcestí pred lesom pokračujeme rovno po ceste do lesa. Prejdeme cez les, okolo bývalého ťažiska piesku, kde je teraz menšie jazero, až do Gerlachova.

Zídeme dole kopcom do dediny. V Gerlachove odbočíme vpravo na ulicu Letná 50-69, prípadne sa držíme značky Horský kros. Prejdeme na koniec ulice, potom na „poľnú cestu“ (v úvodzovkách uvádzame poľnú preto, lebo viedol nás užší chodník po tráve až k potoku, ktorý sme prešli a potom sa napojili na cestu najprv vedúcu lúkou a potom vedúcu lesom smerom k Tatrám). Táto časť je miestami zarastená a kamenistá.

Dôjdeme k ďalšiemu potôčiku a pokračujeme. Asi po cca 400m sa napojíme na lepšiu lesnú cestu, ktorú však po pár metroch vpravo opustíme. Pokračujeme, na prvej Y rozbočke sa dáme doľava, nasleduje strmší kopček, ktorým sa dostaneme na čistinku, z ktorej by sme mali vidieť v pozadí rampu a to je smer, ktorým pokračujeme až dôjdeme k prechodu cez električkové koľajnice.

Za koľajnicami prejdeme na hlavnú cestu vedúcu zo Smokovca na Štrbské Pleso. Pokračujeme v smere na Štrbské Pleso. Po pravej strane cesty vedie chodník, ktorým sa dostaneme na Vyšné Hágy. Na križovatke pri vstupnej bráne ústavu odbočíme z hlavnej cesty doľava, k bytovkám (my sme sa zastavili ešte na ústave). Prejdeme pomedzi bytovky a napojíme sa na žltú turistickú značku do Štôly. Nasleduje niekoľko kilometrový zjazd po lesnom chodníku. Po daždi môže byť chodník rozbitejší.

Nad chatami v Štôle odbočíme doľava. Dostaneme sa na hlavnú cestu vedúcu z Hágov do Štôly a pokračujeme v smere na Štôlu. Po asi kilometrovej jazde dole kopcom asfaltkou, na prvej križovatke v Štôle pri autobusovej zastávke odbočíme doľava. Prejdeme okolo domov a napojíme sa na lesnú cestu, ktorá vedie až do Batizoviec. Z Batizoviec smerujeme do Svitu, kde sa napojíme na cyklochodník vedúci do Popradu. Cyklochodník je na južnom brehu rieky Poprad. Popri chodníku je niekoľko možností na občerstvenie.

Zavrieť reklamu