Slovenská republikaBanskobystrický kraj

Okruh Rajecké Teplice – Súľov – Lietavský hrad – Rajecké Teplice

Juraj Falat

Rajecké Teplice

  • Lokalita, ktorú vám odporúča Filip Polc
  • Text: Juraj Novotný
  • Foto: Juraj Novotný

Práve na odporučenie Filipa Polca sme aj my zavítali do kúpeľného mestečka Rajecké Teplice, ktoré vzhľadom na svoju polohu v blízkosti Súľovských vrchov a Malej Fatry poskytuje výborné podmienky na horskú cyklistiku. Z veľkého množstva miestnych trás sme si vybrali pomerne náročný okruh s dĺžkou vyše 30 km. Trasa sa začína priamo v centre Rajeckých Teplíc. Pred železničným priecestím odbočujeme vľavo na žltú turistickú značku a poľnou cestou popod most sa dostávame na opačnú stranu železnice a hlavnej cesty. Takto zdolávame prvý kilometer po veľmi príjemnom singletracku popri rieke. Singletrack nás dovedie k chatovej oblasti, od ktorej pokračujeme cez lúky do obce Zbyňov.

Po žltej

V Zbyňove odbočíme vpravo na hlavnú cestu a stále sa držíme žltého turistického značenia. Približne v polovici obce sa súbežne s žltou turistickou značkou objavuje zelená cyklistická smerom do Súľova, takže nasledujúce kilometre sa môžeme orientovať podľa ktorejkoľvek z nich. Za obcou začína stúpanie po zvážnici, ktoré sa opäť na krátky úsek odkloní na singletrack s príjemným podkladom – škoda, že smerom do kopca. Singletrack neskôr vyúsťuje na širšiu cestu s kamennými platňami, vďaka ktorým nie je stúpanie monotónne a nudné. Máme za sebou vyše 5 km a na malú chvíľu zastavujeme. Zatiaľ nie pre únavu, výhľady naokolo sú však úchvatné, tak sa aspoň chvíľu kocháme okolím a fotíme. V stúpaní pokračujeme ďalej na rázcestie Pod Kamenným dielom, odkiaľ nás čaká trocha rozbitý zjazd, počas ktorého križujeme náučný chodník vedúci k skalnému útvaru Budzogáň. Od náučného chodníka klesáme stále po žltej turistickej značke vpravo. Kamenistá cesta sa mení na príjemnú širokú zvážnicu v zmiešanom lese a dovedie nás až do sedla Pastúch.

Parádny úsek do Súľova

Zo sedla nasleduje pasáž, ktorú sme si asi najviac užívali. V úvode prudký kamenistý zjazd, ktorý postupne prechádza do cesty idúcej ponad lúky k obci Súľov. Zmiešaný les, na výber hladké stopy, ale aj tie technické s koreňmi, mierne klesanie a ako bonus veľmi pekné výhľady. Úplná paráda. Týmto štýlom doslova preletíme niekoľko kilometrov a vysmiati brzdíme až na námestí v Súľove. To, čo teraz potrebujeme, je občerstvenie. Krčma s certifikáciou „Vitajte cyklisti“ priamo na námestí je tým správnym miestom.

Modré Céčka

Po chvíli oddychu, počas ktorého si všímame dosť frekventovaný pohyb cyklistov, pokračujeme ďalej do Roháčskeho sedla. Odpájame sa zo žltej turistickej značky a začíname sledovať modré Céčka. Dovedú nás najprv nad obec a neskôr cez lúky až do lesa – samozrejme, celý tento úsek stúpame. Ani v lese neprichádza oddych, stúpanie je v niektorých častiach naozaj prudké. Tesne pod vrcholom sedla opäť fotíme, tentoraz z vyhliadky, z ktorej máme Súľovské skaly ako na dlani. Potom ešte zaberieme posledných niekoľko desiatok metrov a sme v Roháčskom sedle. Z neho pokračujeme dlhým zjazdom po kľukatej rozbitej zvážnici zavretej v akomsi žľabe, ktorý končí Pod Dubovcom. Ďalej sa púšťame cez lúky až do obce Podhorie, ktorú však iba križujeme a opäť cez lúky stúpame do lesa. Modré Céčka nás odklonia zo zvážnice na krátky singletrack v ihličnatom lese, ktorý je plný korienkov a točiek (opäť ľutujeme, že táto pasáž nemá aspoň niekoľko kilometrov) a končí prudkým klesaním priamo v potoku. Biky teda prenášame a tlačíme približne 100 m na začiatok ďalšieho stúpania, ktoré nás privedie na križovatku s krížom. Tu sa dá odbočiť vpravo a zjazdom pokračovať do obce Lietavská Svinná, my však sledujeme stúpanie ešte asi 1,5 km ďalej až na Lietavský hrad (tesne pred ním opúšťame modré Céčka, ktoré pokračujú do obce Lietava).

Záverečné zjazdy a stúpania

Z hradu ideme zjazdom po tej istej ceste, ktorou sme prišli až na známu križovatku s krížom. V našom smere jazdy odbočujeme vľavo na neznačenú zvážnicu a prudkým zjazdom sa dostávame až na lúky nad obcou Lietavská Svinná. Cez lúky prichádzame do obce, odbočíme vpravo na hlavnú cestu a pred koncom obce vľavo na mostík cez potok. Tu opäť nachádzame cykloznačenie, aj keď na orientáciu je vhodnejšie použiť mapu. Vyberáme si stúpanie do sedla pod Veľkým vŕškom, ktoré nám dá zabrať, ale zo sedla nás čaká už iba zjazd do obce Zbyňov k chatkám, okolo ktorých sme prechádzali v úvode trasy. Posledný kilometer si vychutnávame jazdu po singletracku popri rieke a trail končíme opäť priamo v centre Rajeckých Teplíc.

Náročnosť 4

Náročná, ale veľmi pekná trasa pre horské bicykle, obsahuje prudšie stúpania (na krátkych úsekoch) a zjazdy na všetkých druhoch povrchu po širokých lesných cestách aj úzkych singletrackoch. V prípade mokrého terénu si treba dať pozor najmä na rýchlosť počas zjazdov po lúkach.Zaujímavosti

Súľovské skaly

Národná prírodná rezervácia predstavuje relatívne malú plochu územia, na ktorej sa nachádza množstvo skalných útvarov, často zaujímavých tvarov. Po celom území vedie značený náučný chodník a v oblasti sa nachádza niekoľko lezeckých ciest s rozličnými náročnosťami.

Lietavský hrad

Hrad, respektíve jeho rozsiahla, ale zachovaná zrúcanina, sa nachádza na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná. Múry zrúcaniny majú zachované otvory okien, delové strieľne a množstvo architektonických detailov. O sanáciu a konzerváciu hradu sa pokúša občianske združenie, ktoré v roku 2008 získalo hrad do vlastníctva.

Odporúčame

TIP 1

V stúpaní do Roháčskeho sedla zo Súľova, niekoľko desiatok metrov pod sedlom po ľavej strane v smere jazdy sa nachádza vyhliadka, z ktorej vidíte Súľovské skaly ako na dlani. Na tomto mieste odporúčame krátku zastávku, ten výhľad určite stojí za to.

TIP 2

V Rajeckých Tepliciach využite možnosť zakúpenia cyklomapy na recepciách hotelov. Za cenu 1 € budete mať k dispozícii mapu s 19 cyklotrasami všetkých stupňov náročnosti, ktorú sme počas pobytu na orientáciu používali aj my.

Ubytovanie a stravovanie

Výber je naozaj veľký – od hotelov cez penzióny až po ubytovanie na priváte. My sme využili ubytovanie v hoteli Veľká Fatra, ktorý je situovaný v centre kúpeľného mestečka a premostením je spojený priamo s kúpeľným domom Aphrodite. V Rajeckých Tepliciach je množstvo reštaurácií, pizzerií, kaviarní a barov – počas pobytu si určite bez problémov vyberiete. Viac informácií nájdete na http://www.spa.sk/.

Relax a voľný čas

Kúpeľný dom Aphrodite ponúka individuálne liečebné procedúry a masáže, vodný a saunový svet, k dispozícii je aj termálne kúpalisko Laura. Ak uprednostníte pred relaxom ďalšie aktivity, môžete využiť napríklad fitnes centrum či tenisové kurty. Alebo skúste absolvovať turistické výlety v Rajeckej doline. Viac informácií nájdete takisto na http://www.spa.sk/.

Citát:

Krčma s certifikáciou „Vitajte cyklisti“ priamo na námestí je tým správnym miestom.

Zavrieť reklamu