Slovenská republikaBanskobystrický krajHont

Okolie Banskej Štiavnice – Počúvadlo

Juraj Falat

Počúvadlianske jazero je jedným z tajchov vybudovaných v okolí Banskej Štiavnice. Výstavba nádrže sa začala podľa projektu strojného majstra Jozefa Karola Hella v roku 1775 a trvala 4 roky. Špecifikom je, že stavba pozostáva z piatich zemných hrádzí a až do 19. storočia jej patrilo európske prvenstvo vo výške hrádze. Podobne ako väčšina ostatných tajchov, aj Počúvadlo slúži v súčasnosti najmä na rekreáciu. Od roku 1993 je Počúvadlianska nádrž, ako súčasť lokality Banskej Štiavnice zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Okolo Sitna

Najvýhodnejším východiskovým bodom na výlet je vodná nádrž Počúvadlo. Od reštaurácie Konvalinka (penzión Anna) sa vyráža po žltej turistickej značke okolo areálu školy v prírode Pod Sitnom. Žltá turistická značka vás bude zároveň sprevádzať takmer celým okruhom. Jeho úvod vedie po asfaltovej ceste, žltá značka vás však po necelom kilometri zavedie do lesa na úzku lesnú cestu, po ktorej budete pokračovať približne 3,5 kilometra. Ak na výlet vyrazíte na trekingovom bicykli, môžete si v tomto úseku vybrať aj alternatívnu trasu, ktorá je približne o kilometer dlhšia, ale pohodlnejšia. Na mieste, kde žltá značka prechádza z asfaltovej cesty do lesa, sa z nej odpojíte a budete pokračovať asfaltkou a následne zvážnicou až k horárni Malé Sitno. Odtiaľ vás čaká po modrej turistickej značke krátke, ale strmé šliapanie do sedla Vlčia jama, kde sa napojíte na pôvodnú trasu. Tá vedie opäť po žltej značke nenáročným terénom po širokej zvážnici až do sedla Krížna nad Počúvadlom. Záverečný zjazd k jazeru absolvujete po asfaltovej ceste. Zaslúžený oddych a doplnenie energie si potom môžete dopriať priamo pri jazere v Kolibe Veronika, ktorá je súčasťou hotela TOPKY.

Čo vás čaká na trase

Okrem pekných výhľadov na okolie Banskej Štiavnice si z trasy môžete urobiť odbočku na zrúcaninu stredovekého Sitnianskeho hradu. Zo sedla Vlčia jama budete približne 800 m pokračovať stúpaním po modrej turistickej značke až k zrúcanine. Od Sitnianskeho hradu sa dá po asfaltovej ceste ešte stúpať až na Sitno. Tento úsek je od zrúcaniny vzdialený iba 1,5 kilometra, budete však na ňom musieť prekonať 200 výškových metrov, preto pozor na kondíciu. V každom prípade sa potom treba vrátiť späť do sedla Vlčia jama, pretože chodník zo Sitna priamo k Počúvadlu nie je na bicykli zjazdný.

Náročnosť: 2

Trasa: Okruh sa začína a končí pri Počúvadle a vedie okolo Sitna a Sitnianskeho hradu

Dĺžka: 12 km

Prevýšenie: 431 m

Orientačný čas: 1 hod.

Vodná nádrž Počúvadlo dopĺňa osobitným spôsobom jedinečnosť chránených pamiatok Banskej Štiavnice. Ak tu už budete, spravte si príjemný výlet po nenáročnej okružnej trase, ktorú zvládnu aj menej zdatní cyklisti približne za hodinu. Trasa vedie po spevnených zvážniciach a asfaltových cestách. Je vhodná pre horské aj trekingové bicykle.

Ubytovanie a stravovanie

Počúvadlianske jazero je od Banskej Štiavnice vzdialené len asi 15 km, pričom samotné mesto ponúka, samozrejme, veľa ubytovacích možností. Priamo pri Počúvadle sa môžete ubytovať v hoteli TOPKY. Za prijateľnú cenu ponúka ubytovanie, na výber je nocľah s raňajkami alebo bez nich, prípadne s plnou penziou. Cena za osobu na noc s raňajkami vás vyjde približne 30 €. Pri jazere je aj penzión Anna s celoročnou prevádzkou a cenami od 10 € za osobu na noc. Ďalšiu možnosť ponúka Penzión pri jazere – Omad –, kde vás vyjde noc v izbe bez príslušenstva menej ako 10 € za osobu. Rovnako si tam môžete vybrať spôsob stravovania, plná penzia vás bude stáť približne 14 € za dospelú osobu a 7 € za dieťa.

Priamo pri jazere sa môžete najesť v Kolibe Veronika, ktorá je súčasťou hotela TOPKY, alebo v reštaurácii Konvalinka, ktorá patrí k penziónu Anna.

Iné aktivity

Okrem bicyklovania ponúka Počúvadlianske jazero a jeho okolie aj množstvo ďalších aktivít. Väčšina ubytovacích zariadení poskytuje sprievodné služby, ako sú minigolf, jazda kočom či jazdenie na poníkoch pre deti. Na území lesoparku sú dva značené turistické chodníky – ľahší a náročnejší – a nájdete tu aj tri malé zvernice. Môžete si tu požičať aj člnky, kajaky či vodné bicykle a brázdiť jazero.

Zavrieť reklamu