Slovenská republikaTrenčiansky krajStredné Považie

Nové Mesto nad Váhom – Bleskový Rodrigéz a iné trasy

Juraj Falat

Ak sa po tejto legendárnej cyklistickej ceste v Bielych Karpatoch spustíte na vašom horskom bicykli, po niekoľkých metroch vás ovládne skutočná eufória radosti z jazdy!

Chcete tento pocit zažiť na vlastnej koži? Navštívte obľúbený región bikerov v okolí Nového Mesta nad Váhom. Zistíte, že to stojí za to! Nové Mesto nad Váhom je zo všetkých strán obklopené horami v nadmorskej výške od 200 do 1 042 m n. m. Okolité kopce tu vytvárajú dokonalé prostredie na jazdu na horských bicykloch.

Ideálne podmienky na cyklistiku

Ak sa postavíte na námestie v Novom Meste a pozriete sa ktorýmkoľvek smerom, vidíte hory. A na každý jeden vrchol, kopec, alebo hrebeň sa dostanete pri troche tréningu v sedle vášho bicykla. Stúpania sú plynulé, takže sa nedostanete do situácie, keď musíte zosadnúť a bicykel tlačiť – ako vo väčšine lokalít Slovenska, kde hory zväčša stúpajú v príkrych svahoch.

To najkrajšie z troch smerov

Považský Inovec

Hrebeňovka po červenej značke z Považského Inovca na Bezovec je fantastická chuťovka. Máte viac možností – môžete z nej odbočiť po šiestich kilometroch na modrú značku do Kálnice, alebo pokračovať dvanásť kilometrov až do lyžiarskeho strediska Bezovec a odtiaľ na zrúcaninu hradu Tematin, či ísť ďalej až do Lúky nad Váhom.

Ak ste na tom kondične dobre, môžete sa udržať na hrebeni približne tridsať kilometrov – až do sedla Havran nad Piešťanmi. Na vrch Inovec (1 041 m), kde trasa začína, sa dostanete cez obce Beckov a Selec. Alebo odporúčame nechať sa sem vyviesť asfaltovou cestou, ak sa vám do stúpania veľmi nechce.

Javorina

Z vrcholu kopca Javorina (970 m) sa môžete vydať na obe strany po červenej turistickej značke. Je to naša najdlhšia turistická cesta, ktorá prechádza celým Slovenskom. Cesta Hrdinov SNP začína v bratislavskom Devíne a končí na Dukle na východnom Slovensku. My sa na ňu napojíme na Javorine a pokračujeme po nej asi tridsať kilometrov cez Mikulčin vrch, Kykulu až do Drietomej alebo Chocholnej-Velčíc – podľa toho, kde sa rozhodnete zísť z trasy. Platí to isté čo pri Inovci – ak nemáte chuť na úvodný výjazd na Javorinu, pokojne sa sem nechajte vyviesť. Potom vás už nečaká žiadne drastické stúpanie. Ak sa z Javoriny pustíte po červenej smerom na Bratislavu, máte pred sebou ďalšiu skvelú trasu cez Myjavu do Brezovej pod Bradlom, prípadne na pamätník Bradlo.

Biele Karpaty

Hrebeň Karpát stúpa priamo zo severozápadnej časti Nového Mesta, takže ste doslova za desať minút v lese plnom borovíc a cestičiek. Tieto trasy sú najnavštevovanejšie, môžete si tu zajazdiť, aj keď máte len hodinku času. Narazíte tu na niekoľko legendárnych cestičiek s charakteristickými názvami. Najznámejší je určite legendárny zjazd Bleskový Rodrigéz do Višňovskej doliny alebo Trnky brnky 1, ktorý vás zavedie úžasnou členitou trialovou cestičkou do Čachtíc. Na takéto špeciality však asi budete potrebovať niekoho miestneho, prípadne vám radi poradia v predajni bicyklov 22 Bikes na námestí.

Hrebeňovka po modrej

Parádny výlet je aj hrebeňovka po modrej turistickej trase z Čachtického hradu na Plešivec, zjazdná z oboch strán. Lepšia je však smerom z Plešivca na hrad. Na Plešivec sa dostanete z dedinky Podolie alebo z opačnej strany z Hrachovišťa.

Náročnosť

Odporúčaná trasa Bleskového Rodrigéza nie je rozhodne pre začiatočníkov, hodnotíme ju stupňom náročnosti 4. V Bielych Karpatoch si však môže zajazdiť bez obáv ktokoľvek, mierne trate zodpovedajú 2. stupňu. Hrebeňovky z Inovca či po modrej sú zas o niečo náročnejšie. Vo všeobecnosti si však v tomto regióne nájde každý to svoje.

Odporúčame

Ubytovanie

Ak tu chcete stráviť nejaký čas, môžete sa ubytovať v rekreačnom stredisku Zelená voda, odkiaľ sa vám núkajú výlety každým smerom. Dva prázdninové mesiace sú na Zelenej vode nabité akciami a koncertmi, myslite teda na ubytovanie vopred.

Výlety s históriou

Vhodným výberom výletu si dokážete naplánovať hodinovú trasu pre začiatočníka alebo aj 7-hodinový trip pre náročného bikera. Je tu všetko. V okolí je veľa zaujímavých historických pamiatok a magických miest roztrúsených na turistických trasách a chodníkoch. Čachtický hrad, Beckovský hrad, Tematín, Haluzice, Hôrčanský kaštieľ, Topoľčiansky hrad – to je len niekoľko zaujímavých bodov, ku ktorým vás zavedú turistické značky a cestičky ako stvorené aj na jazdu horským bicyklom.

Ďalšie možnosti na výlety

Za zmienku určite stojí aj Kálnická dolina s Bike Centrom Kálnica. Okrem tohto areálu tu nájdete aj množstvo ďalších ciest. Ak by sa niekomu ešte stále málilo, môže sa „vyblázniť“ vo dvoch susedných dolinách – Hôrčanskej alebo Hubinskej.

Zavrieť reklamu