Slovenská republikaŽilinský krajTuriec

Hrebeňovka zo Strečna

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Poriadne hory pre poriadne MTB

Martinské hole, ľudovo Martinky, sa nachádzajú v Lúčanskej Malej Fatre medzi mestami Martin a Žilina. Zdatným bikerom ponúkame trasu, ktorá ich sem dovedie zo Strečna.

Na Martinské hole a Krížavu

Trasa na Martinské hole sa začína v Strečne pod hradom, kde sa dá pohodlne zaparkovať a občerstviť. Z parkoviska pokračuje po cykloznačke popri miestnych usadlostiach a začína mierne stúpať. Povrch je zatiaľ asfaltový, po čase sa zmení na spevnenú lesnú cestu, ktorá prichádza pod Rakytie. Tam sa naskytá prvý z nádherných výhľadov na trase – z upraveného odpočívadla vidieť meander Váhu a hrad Strečno.

Stúpanie sa ďalej zintenzívňuje, až prichádza možnosť oddychu na sedle Javorina. Pokračuje sa po červenej značke opäť do prudkého kopca. Na Saračníkoch sa mení značka na zelenú, ktorá vedie spevnenou lesnou cestou až nad Malú Kopu. Tam treba odbočiť vpravo, inak by sa výlet skončil v Martine. Traverz po neznačenej ceste vás privedie na rázcestie cykloznačky a modrej turistickej značky, kde sa napojíte na cykloznačku. Vedie až na asfaltku na Martinské hole, po ktorej vás čakajú pred dosiahnutím strediska ešte asi tri kilometre. Mimo zimnej sezóny tam necítiť žiadny výrazný turistický záujem, ale aspoň sa v pokoji občerstvíte, budete to potrebovať. Trasa sa totiž ešte len blíži k svojmu vrcholu, takže čakajte ďalšie stúpanie na Krížavu (1 451 m n. m.), ktoré sa končí príchodom na povestný lúčnatý hrebeň.

Zjazdy naspäť

Okolo vysielačov sa treba držať červenej značky, ktorá vás privedie späť až na sedlo Javorina. Pred tým však ešte prichádza úsek kosodreviny a Zázrivá (1 394 m n. m.), odkiaľ sa núka nádherný kruhový výhľad na Žilinu, vodné dielo aj Martin. Takýto pohľad zažijete len z Martiniek.

Ďalej vás čakajú zjazdy, ktoré si skúsení jazdci určite vychutnajú. Zo Zázrivej na sedlo pod Minčolom pôjdete dole korenistým a kamenistým povrchom, preto si dajte pozor a vyberte dobrú stopu. Priamo na Minčol bude treba bicykel tlačiť asi 200 metrov, odmenou vám však bude úžasná panoráma z vrcholu. Po červenej pokračuje zjazd okolo dela, ktoré je spomienkou na boje SNP, až na sedlo Javorina cez Úplaz a Rázsošnú. Pripravte sa na korenistú pasáž, ktorá dá zabrať aj skúseným bikerom. Nasleduje krásny zjazd po modrej zo sedla Javorina. Trasa sa na začiatku vinie po vrstevnici, neskôr sa však zlomí do poriadneho padáka. Ďalej klesá vrstevnicovým singletrackom na sedlo pod Kojšovou, kde sa napojí na žltú značku smerujúcu do Strečna. Ešte stále je náročná, chodník vedie hore-dole, až kým nezačne trvalo klesať k parkovisku pod hradom.

Martinské hole

Náročnosť: 4

Trasa: Okruh sa začína aj končí v Strečne a vedie na Martinské hole, kde sa zároveň stáča.

Dĺžka: 38 km

Prevýšenie: 1 700 m

Orientačný čas: 5 až 6 hod.

Veľké prevýšenie na relatívne krátkej dĺžke a vyššia technická náročnosť robia trasu nadpriemerne náročnou. Táto trasa s množstvom technických úsekov je vhodná iba pre horské bicykle. Počítajte s tým, že na absolvovanie tohto výletu budete potrebovať aspoň päť hodín, s dlhšími pauzami šesť hodín a viac. Na trase sú prudké, ale aj tiahle stúpania a dlhé náročné zjazdy. Je tu minimum asfaltu, väčšina stúpaní vedie šotolinovými a lesnými cestami, zvyšok trasy prebieha v náročnom teréne.

Odporúčame

Ubytovanie

Autocamping Varín – možnosť ubytovania v bungalovoch (http://autocampingvarin.com)

SIP Strečno, Sokolská 375 (www.sipstrecno.sk)

APARTMÁNY Margo Sun Martinské hole (www.infoturiec.sk/novaponorka)

Bike shopy/servis

VELO sprint Žilina, A. Kmeťa 1, tel.: 041/5 624 183

KUBICAŠPORT, Osloboditeľov 17, Žilina – Rosinky, tel.: 041&

Zavrieť reklamu