Slovenská republikaŽilinský krajTuriec

Martin Okruh Letisko

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Trasa začína na sídlisku Ľadoveň. Prejdeme na okraj sídliska smerom k Múzeu slovenskej dediny. Následne odbočíme doľava najprv na chodník a potom na poľnú cestu.

Na najbližšom rázcestí odbočíme opäť doľava. Pri Biotike odbočíme doprava a napojíme sa na cestu vedúcu z Drážkoviec smerom do Martina. Zbehneme dole kopcom a pod cintorínom zabožíme doprava. Prejdeme popod amfiteáter, okolo múzea a zdravotnej školy. Potom prejdeme okolo Národnej knižnice a zabočíme smerom k medickým internátom. Za internátmi odbočíme doprava na poľnú cestu okolo ihrísk. Po ľavej strane by sme mali mať mesto Martin a po pravej pole a pekné výhľady. Na najbližšom rázcestí odbočíme doprava. Pokračujeme, príde menší zjazd, ktorým sa dostaneme k potoku. V období sucha sa dá cez potok prejsť, ako sa vraví suchou nohou, ak nespadnete z bicykla.

Po výdatnejších dažďoch je hladina vyššia, takže suchý sa na druhý breh asi nedostanete, ale prejsť sa dá. Pokračujeme poľnou cestou miernym stúpaním a po krátkom zjazde odbočíme doprava. Poľnou cestou, ktorá má mierne stúpajúci charakter, sa dostaneme na rázcestie s asfaltovou cestou, na ktorú sa rovno napojíme.

Po ľavej strane cesty sa nachádza pristávacia plocha letiska Tomčany. Pokračujeme po asfaltke a po miernom klesaní, pred malým mostom, odbočíme doľava na pole. Asi po 200m, keď dorazíme k asfaltke, odbočíme doľava. Po pravej strane sa nachádza Múzeum letectva. Po miernom kopčeku sa dostaneme priamo do areálu letiska. Prejdeme po pravej strane areálu a napojíme sa na poľnú cestu, ktorou sa dostaneme k poľnohospodárskemu družstvu, ktoré je dobré obísť a dostaneme sa do dediny Diaková. Na križovatke v dedine odbočíme doľava a ďalej pokračujeme po červenej cyklo-značke.

Na križovatke za dedinou pokračujeme stále rovno smerom na Dolný Kalník. Prejdeme cez Dolný Kalník a pokračujeme do Horného Kalníka. V Hornom Kalníku odbočíme doprava. Zbehneme dole briežkom von z dediny popri poľnohospodárskom družstve a tam sa napojíme opäť na poľnú cestu. Na križovatke pred cintorínom odbočíme doprava. Nasleduje dosť vážny stupák.

Odmenou za vynaloženú námahu je nádherný výhľad na okolitú krajinu. Na rázcestí pred plotom záhradkárskej/chatovej oblasti odbočíme doľava a pokračujeme popod les a cez polia. Po miernom stúpaní sa dostaneme na kopček. Po asi 100 m nasleduje zaslúžený zjazd. Cesta je spočiatku dosť kamenistá, ale po chvíľke treba odbočiť na lúku a vychutnať si to. Na asfaltke potom treba odbočiť vpravo. Po krátkej jazde po asfaltke odbočíme vpravo na poľnú cestu, ktorá nás zavedie do dediny. Na križovatke v dedine odbočíme vpravo a výjdeme von z dediny.

Následuje krátke stúpanie a potom pohodovejšia fáza po vrchole. Na najbližšej odbočke zatočíme vľavo. Po lúčnej ceste sa dostaneme k lesu. Tam zabočíme vpravo a pokračujeme popri lese. Asi po 500 metroch odbočíme vľavo medzi stromy. Nasleduje krátky trochu strmší zjazd. Pokračujeme okolo Múzea slovenskej dediny panelovou cestou až na asfaltku a dostaneme sa na parkovisko. A to je koniec našej trasy.

Zavrieť reklamu