Slovenská republikaKošický krajAbov

Košice – Kysak

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Poďte s nami na východ Slovenska

Košice hore nohami

Začíname poza Schustera

Vyrážame z centra smerom do lesa, podľa miestnych poza Schustera. Na kompletne vybagrovanom, vyčistenom a pomerne širokom chodníku sa stretávajú bikeri, bežci, turisti aj psičkári. Pomaly tu naberáme výškové metre. Prvou zastávkou či orientačným bodom je skokanský mostík, ktorý bol dlho ukrytý pred zrakmi zvedavcov. Až nedávny výrub stromov ho vrátil späť do hry a upozornil naň aj vďaka informačnej tabuli, ktorá vám povie viac.

Zábava na singletracku

Prechádzame tromi drevenými mostíkmi a o chvíľu sa široká lesná cesta zrazu zmení na úzky singletrack. Je naozaj krásny, len škoda, že v smere našej jazdy ním prechádzame opačne, než sa zvykne jazdiť (Košice hore nohami:-)). Ideme teda nahor, cestou obchádzame malé skoky a na konci tejto tortúry čaká na odvážnych odmena – najväčší skok celej trasy, na ktorom sa vraj nedá spadnúť. No ale ako to už chodí, keď sa vraj niečo nedá, vždy sa nájde niekto, kto dokáže opak. A nám sa to veru podarilo! Kto má však záujem, môže sa tu skutočne zabaviť. Je to bezpečné – hoci je skok veľký, nie sú tu žiadne stromy, a teda nie je do čoho vraziť. Stačí sa len poriadne rozbehnúť a potom už len pevne držať riadidlá.

Cieľ – sedlo Repy

Po skokanskej časti je dobré využiť možnosť zastávky na Chate Jahodná vo výške 579 m n. m. Okrem tohto miesta sa dajú zásoby vody doplniť v studničkách pozdĺž celej trasy. Z chaty sa napájame na singletrack Jahoda – krátky, vratký, treba na ňom mierne šliapať. Po ňom sa už môžeme sústrediť na náš cieľ a zároveň najvyšší bod zvolenej trasy – sedlo Repy. Prejdeme na druhú stranu asfaltky smerujúcej na Jahodnú a pokračujeme po širokej, upravenej zvážnici. Stúpanie je riadne dlhé, miestami až dych vyrážajúce. Kto ním chce vyjsť, musí mať naozaj dobrú kondičku. Po takejto zaťažkávacej skúške dobre padne opäť trocha uvoľnenia, ktoré nás čaká na sedle Repy. Z neho pôjdeme už len dole, smerom k Jánošíkovej bašte. Skúsení bikeri si to tu naozaj môžu užiť – parádne korene, miestami kamene, presne tak, ako to máte radi… Ale len na krátkom úseku, ktorý je v podstate vstupom do dlhého, skutočne nekonečného zjazdu. Ešte nedávno tu bol pekný singletrack, teraz je tu trať vhodná skôr pre slovenské maratóny – dlhá, hladká, vedúca po širokej zvážnici. Trať však končí hlbokými rigolmi, takže v závere sa pripravte!

Zjazd v Kysaku a cesta späť

Takýmto štýlom prichádzame do Kysaku, kde nás na protiľahlom svahu privíta miestna zjazdová trať. Samozrejme, nie je povinnou súčasťou trasy, ale za pokus stojí… Či už ju absolvujete, alebo nie, v Kysaku sa cyklotúra končí. A keďže sa nám predsa len nepodarilo vrátiť okruhom do východiskového bodu nášho výletu, máme niekoľko možností, ako vyriešiť návrat. V najlepšom prípade nás príde niekto počkať, inak sa môžeme zviesť vlakom alebo ísť „po svojich“ bikom.

Náročnosť

Trasa nie je veľmi náročná a obsahuje obľúbené úseky domácich cyklistov ako „Jeho Michalkov“ singletrack či singletrack Jahoda. Nájdu sa tam hravé pasáže, aj dlhé stúpania. Na stupnici od 1 do 5 ju hodnotíme číslom 3. Je to taká zlatá stredná cesta i menej zdatní cyklisti ju zvládnu za pol dňa. Skúsenejší ešte rýchlejšie. Pri uphilloch na sedlo Repy si prídu na svoje aj kondične zdatní cyklisti. Zjazdíky si vychutná naozaj každý.


Odporúčame


Cesta hrdinov SNP

Je to najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu krajiny až na západ po Bradlo. Odtiaľ pokračuje na Devín ako Štefánikova magistrála. Cesta hrdinov SNP prechádza cez väčšinu významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas SNP alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945. Celá magistrála má dĺžku asi 750 kilometrov a je označená červeným turistickým značením. Vďaka tomu, že vedie prevažne horami, je Cesta hrdinov SNP ťažký prechod, ktorý možno zvládnuť v priemere za 26 až 28 dní. Dá sa to dosiahnuť aj za lepší čas, na to je však nutné prejsť denne viac ako 30 kilometrov, čo si pri chôdzi s ťažkým batohom vyžaduje predchádzajúcu prípravu. Každý si však na tejto trase určite nájde úsek, ktorý bude vyhovovať jeho kondícii a časovým možnostiam.

Bankov

Stredisko Bankov je pre Košičanov už niekoľko storočí miestom rodinných výletov a zábavy. Kedysi tu boli kúpele, no ich liečivé účinky slabli a nová éra strediska začala s výstavbou novej hradskej na Bankov, hotela či kaplnky Svätého kríža. K chýrnym zimným radovánkam patrila už pred prvou svetovou vojnou sánkarská dráha. Z Bankova sa stalo turistické a športové stredisko, ktoré je vhodné pre peších turistov aj cyklistov. Ak máte záujem, môžete sa tu ubytovať v luxusnom hoteli a zahrať si napríklad aj golf.

„Aj keď sa to nezdá, v okolí Košíc sú kopce a dokonca súce na riadnu cykloturistiku.“

Zavrieť reklamu