Slovenská republikaŽilinský krajTuriec

Chata pod Chlebom

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Perfektná dlhá jeseň bez dažďa nás už dlho lákala aby sme ju zneužili na bikovanie… A keď raz Bobo, kráľ Turca zavelil, že je parádne počko a o pár týždnov už bude všade nad 1000m sneh, jeho volaniu sme jednoducho neodolali:) Turiec mal enduristom vždy čo ponúknuť, Veľká a Malá Fatra, Martinky.. všetko terény najvyššej kvality vhodné na poriadne vyblbnutie.


Našu cyklotrasu začíname v Sučanoch, čo je už tradične náš base-camp a okrem iného aj sídlo kráľa Turca. (Vám však stačí odstaviť auto pri autobazári v Turanoch) Zo Sučian pomaličky rozdýchavame a veľmi pozvoľna začíname naberať výškové metre smerom na Turany. Cesta je príjemná, vedie popri regulovanom Krpelianskom kanáli, po šotolinovej ceste. Nikto nechrní, všetci vieme, že poriadne kopce majú ešte len prísť. V Turanoch sa to zlomí. Najprv začne asfaltové stúpanie okolo autocampingu, ešte stále je to v norme ale horizont pred nami hovorí jasnou rečou – bude sa stúpať. Trasa na Chatu pod Chlebom je jeden z tých trailov, kde polovicu trasy 2-3 hodiny stúpate, aby ste si to za 20minút naplno užili dole. Tu sa pre nás začína tá horšia časť, ale zjazd si treba zaslúžiť. Kto má lockout, zamyká tlmič, propedal kliká a ide sa na to.

Stúpanie z Turian má cca 12km a je poriadne výživné, začíne prakticky za autocampingom a hneď naberáme dobrú porciu výškových metrov. Povrch trasy je zo začiatku asfaltový, časom sa zmení na starú zvážnicu ktorou zásobujú chatu nad nami. Najvtipnejší je úsek v prvej tretine, už tak dosť prudká cesta sa zmení na šutrové pole a na sklone si ešte pridá zopár stupňov.

Celé toto trápenie má asi 1,5 km a bez prestávky ho dá len zopár nadšencov masochizmu. Ďaľej sa naskytne prvý zo zopár výhľadov, ideálne miesto kde sa dá počkať na tlačiacich jedincov. Sklon už nie je taký absurdný, aj podklad sa znormalizoval. Nad hranicou lesa a s vidinou chaty(a klobásky) pred nami sa nám točí pedálmi o dosť lepšie.

Konečne chata. Počasie super, výhľady prekrásne a jedlo výborné. Dáme si naozaj zaslúžený oddych a ideme pozrieť ešte hore na Snilovské sedlo – tých zopár výškových už nejako zvládneme. Na sedle je rušno, kopec turistov veď hneď pod nami je horná stanica lanovky z Vrátnej. Kocháme sa výhľadmi na hrebeň, trošku chillujeme.

Zjazd je korením tejto cyklistickej trasy a výšľapom na Snilovské sme si ho ešte trošku predĺžili. Tak nasadiť chrániče a poďme dole! Zo sedla sa to dá poriadne rozbehnúť, terén je tu menej náročný a trail širší… Okolo chaty tak len preletíme a prichádzame na technickú skúšku. Legendami opradený Generál (názov zjazdovky). Trail sa mení na úzky prudký chodník sedlo ide na doraz do rámu a zadok úplne nad zadné koleso. Kopec šutrov od veľkosti biblie po chladničku s mrazničkou, voľne pohodené po triale, ale aj pevne zasadené v zemi. Všetko v akurátnom sklone a stôp je stále niekoľko. Kvôli tomuto sme sem šli, toto je raj! Po 2km orgiách medzi čučoriedkami sa sranda na chvíľu končí aby po prekrižovaní výjazdovej cesty mohla pokračovať na kamenistom singláči a doubletracku. Lesným trailom sa dostaneme až nad Turany a napojíme sa opäť na starú známu asfaltku spať do Sučian. Naozaj výdatných 34km.

Cyklotrasa bola uverejnená v časopise BIKER 01/2012

Zavrieť reklamu