Slovenská republikaBratislavský krajBratislava

Bratislava – Devínska Kobyla

Juraj Falat

Devínska Kobyla – Nové MTB trasy v lokalite

Konečne aj Bratislava robí niečo pre cyklistov, a to dokonca horských!

Vďaka iniciatíve občianskeho združenia SLOMBA a Bratislavského samosprávneho kraja vznikne na úbočiach masívu Devínskej Kobyly nová sieť zaujímavých cyklotrás. K dispozícii bude bezpečná a k prírode ohľaduplná sieť značených cyklotrás s celkovou dĺžkou 37 km.

Spojenie štyroch mestských častí

V okolí Devínskych Karpát je viacero možností bezplatného parkovania na miestach, kde sa začínajú cyklotrasy vedúce k masívu Devínskej Kobyly. Vybrať si môžete medzi parkoviskom pod hradom Devín, parkovaním v Dúbravke alebo v Devínskej Novej Vsi. Nové cyklotrasy sú určené najmä horským či krosovým bicyklom. Navzájom spoja štyri bratislavské mestské časti: Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Devín a Karlovu Ves.V zastavanej časti územia je povrch cyklotrás asfaltový, v lese sú trasy zastúpené nespevnenými širokými udržiavanými lesnými cestami a chodníkmi. V prirodzenom strede spleti nových cyklotrás a turistických chodníkov, na križovatke pri Dúbravskej Hlavici, bude osadený aj informačný panel s aktuálnou cykloturistickou mapou okolia.

Čo vás čaká

Jednotlivé cykloturistické trasy boli navrhované tak, aby predovšetkým chránili okolitú prírodu, keďže prechádzajú 2. a 3. stupňom ochrany prírody. Zároveň však spájajú obľúbené východiská na výlety a sú koncipované tak, aby uspokojili čo najviac cykloturistov – či už rodiny s deťmi, alebo aj náročnejších bikerov.

Najzaujímavejšou cyklotrasou na Devínskej Kobyle sa určite stane trasa, ktorá sa začína na konečnej zastávke MHD na Dlhých Dieloch a vedie celá mimo verejnej automobilovej dopravy. Od Dlhých Dielov pokračuje stúpaním na Kráľov vrch a jemne zvlneným terénom po príjemnom lesnom chodníku prechádza cez Jezuitské lesy a Švábsky vrch na asfaltovú cestu, po ktorej sa po niekoľkých stovkách metrov dostanete na križovatku turistických a cykloturistických trás pod Dúbravskou Hlavicou. Na tomto mieste nájdete čoskoro aj orientačnú cykloturistickú mapu celého masívu Devínskych Karpát. Odtiaľto sa pokračuje ešte niekoľko metrov po asfaltovej ceste, ale na najbližšej križovatke treba odbočiť doľava na širokú lesnú cestu, ktorá príjemným a jemne zvlneným profilom obchádza vrchol Devínskej Kobyly. Po tejto lesnej ceste vedie trasa až nad Devínsku Novú Ves, kde sa stáča doprava a vracia sa po druhej strane späť, smerom k Dúbravskej Hlavici. Záver stúpania je strmší, treba rátať aj tým, že kúsok budete musieť bicykle tlačiť vedľa seba. Od Dúbravskej Hlavice sa možno do východiskového bodu vrátiť tou istou trasou alebo využiť niektorú z ďalších ôsmich novovznikajúcich cyklotrás.

Dlhé Diely – Dúbravská Hlavica – Okolo Devínskej Kobyly – Dúbravská Hlavica

Náročnosť: 3

Trasa: Trasa sa začína na Dlhých Dieloch, obchádza vrchol Devínskej Kobyly a prichádza k Dúbravskej Hlavici; odtiaľ ponúka možnosť využiť na návrat rôzne trasy.

Dĺžka: 11,4 km po Dúbravskú Hlavicu; 15,6 km späť na Dlhé diely rovnakou cestou

Prevýšenie: 568 m Orientačný čas: 2 hod. (2,5 hod. späť na Dlhé Diely)

Tento cyklistický okruh zvládne každý cyklista, nie je fyzicky náročný, výnimku tvorí len niekoľko metrov prudšieho stúpania späť na Dúbravskú Hlavicu. Okruh bude značený zeleným cyklistickým značením. Vedie peknou prírodou po kvalitných lesných cestách a chodníkoch, neminie ani viacero zaujímavých miest. Na niekoľkých miestach máte možnosť zmeniť trasu. Odporúčame vziať si horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou, zvládnete to však bez problémov aj na krosovom bicykli. Celá trasa sa dá prejsť s prestávkami na oddych či fotenie v pohode za dve hodiny, s deťmi rátajte s nejakou polhodinkou navyše.

Zavrieť reklamu