Slovenská republikaŽilinský krajLiptov

Bobrovec – Smrečany – Liptovský Mikuláš

Juraj Falat
Stiahnuť GPX
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

My sme túto cyklistickú trasu začali v centre (na námestí) v obci Bobrovec. Kedže je to uzavretý okruh, je možné cyklotrasu začat v ktoromkoľvek mieste, ktoré vám najviac vyhovuje.

Z Borbovca smerom na Trstené, kde odbočíme vľavo, smerom k poľnohospodárskemu družstvu. Za družstvom sa napojíme na mierne stúpajúcu poľnú cestu , kde sa nám za chrbtom s naberajúcimi výškovými metrami výnara pekný výhľad na Bobrovec, ako aj časť Liptovskej Mary a v pozadí Nízke Tatry a Chočské vrchy. Postupne sa dostaneme na lúky, kde sa naozaj oplatí vybrať fotoaparáty, pretože máme rovno pred nosom celé Západné Tatry, vpravo okolitú prírodu a za chrbtom skoro celú panorámu Nízkych Tatier. Cyklotrasa pokračuje chvíľku v smere k horám a asi po cca 500m odbočujeme vpravo v smere na Smrečany. Po asi 400m opät vpravo na poľnú cestu, ktorá sa neskôr zmení na rozbitejšiu asfaltku, ktorou vchádzame už priamo do obce Smrečany. Ak naša cyklistická trasa vedie okolo kostolíka po pravej strane, tak sme správne. Odtiaľ hneď prvá ulica vpravo a pred družstvom opät vpravo rozbitejšou asfaltkou do miernejšieho kopčeka.

Po „hrebeni“ sa dostaneme na križovatku, kde sa vľavo napojíme na cestu vedúcu z Liptovského Mikuláša na vojenský pomník a cintorín Háj Nicovô, kde môžeme zastavit a spravit si prestávku pri peknom výhlade na časť mesta, Liptovskú Maru a okolité prostredie. Za pomníkom sa napojíme na poľnú cestičku , ktorou pri lyžiarskom vleku vhupneme do lesa. Tento úsek je síce kratučký, ale celkom zábavný, vyzerá, že miestni si tam postupne budujú krátku zjazdovú trať, alternatívou je od pomníka zbehnúť do Lipt. Mikuláša asfaltkou).

Z lesíka je to už len na skok krátkym zjazdom na sídlisko Podbreziny, odkiaľ pokračujeme popri rieke Smrečianka, najprv cyklochodníkom a neskôr vyšľapaným chodníkom po brehu rieky. Smrečianka sa postupne vlieva do Váhu a my pokračujeme po jeho brehu až do „centra“ Liptovského Mikuláša, odkiaľ je zase viac možností ako sa vrátiť do Bobrovca (buď hlavnou cestou, prípadne sa dá cez Mútnik prejsť na Trstené a potom do Bobrovca). Ja som volil najprv hlavnú cestu do časti Ondrašová, kde som za mostom odbočil a pokračoval do Bobrovca po brehu riečky Jalovčianka , tak ako to bolo možné, pretože aj tak ma to neskôr vyhodilo zase na hlavnú na konci Ondrašovej). Pred Bobrovcom je možné ešte odbočit na krátky poľný úsek, ktorým sa taktiež dostaneme do obce, kde našu cyklotrasu v lokálnom pohostinstve ukončíme.

Zavrieť reklamu