Slovenská republikaTrenčiansky krajStredné Považie

Bike park Považský Inovec

Juraj Falat

Kam za jazdou

Bike park Považský Inovec

Od začiatku minulého roka pracuje Slovenský cykloklub na projekte bike parku v pohorí Považský Inovec a časopis Biker je pri tom nápomocný!

Bike park bude určený prioritne horským bicyklom. Samotné pohorie tvorí priam ideálne podmienky na horskú cyklistiku s takmer nekonečnými možnosťami kombinovania trás rôznych náročností.

Čo je cieľom

Cieľom projektu je unikátny produkt cestovného ruchu, ktorý ponúkne množstvo variabilných možností všetkým skupinám cyklistov. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj nároční bikeri. Plánuje sa prepojiť aj atraktívne prírodné, historické a kultúrne ciele v pohorí, čím sa celý zámer ešte skvalitní. Zážitok z jazdy sa tak príjemne spojí s poznávaním prírody, krásneho okolia Považského Inovca a kochaním sa výhľadmi na celé Považie.

Aké trasy čakajú na bikerov

Zámerom je vyznačiť v celej oblasti v priebehu 3 až 5 rokov približne 600 až 800 kilometrov nových cykloturistických trás. Kľúčovými trasami budú tri magistrály vyznačené červenou farbou.

Prvou bude magistrála s príznačným názvom Okolo Inovca – na tejto trase s dĺžkou 120 km vedúcej okolo celého pohoria nebude veľké prevýšenie, takže bude vhodná aj pre menej zdatných cyklistov. Zároveň by mala drvivá časť trasy viesť mimo zóny dopravy. Druhou magistrálou bude hrebeňovka Inovca, ktorá spojí Trenčín a Piešťany v dĺžke približne 70 kilometrov. Treťou magistrálou je už aktuálne vyznačená trasa Naprieč Inovcom, ktorá spája Topoľčany s Novou Bošácou. V roku 2012 bola na niektorých miestach preložená mimo zónu dopravy.

V podhorí Inovca je už v súčasnosti vyznačených viac ako 200 km trás, z ktorých väčšina bola obnovená v roku 2012; časť sa bude dokončovať ešte v tomto roku.

Fázy projektu

Celý projekt sa realizuje v troch etapách. V prvej, ktorá je zároveň najnáročnejšia, by sa mali legalizovať jednotlivé cykloturistické trasy. Rokovania s majiteľmi či obhospodarovateľmi sú však zdĺhavé a komplikované, najmä v niektorých oblastiach. Druhá fáza zahŕňa samotné značenie trás a tretia údržbu a servis.

Čo sa podarilo minulý rok

Rok 2012 sa niesol v znamení rokovaní a legalizačných konaní. Prvým úspechom bolo rozhodnutie, ktoré vydal krajský úrad životného prostredia a umožnil tak vyznačiť cykloturistické trasy i v dotknutých rezerváciách a chránených oblastiach. Žiaľ, rokovania s majiteľmi a obhospodarovateľmi sa natiahli, a tak sa vyznačenie niektorých trás muselo prerušiť a odložiť.

Čo vás čaká v tomto roku?

Tento rok sa cykloklubu aj vďaka pomoci časopisu Biker a bike parku v Kálnici podarilo realizovať prvé kilometre cykloturistických trás priamo v teréne – konkrétne tri trasy v celkovej dĺžke 45 km, ktoré už v júni budú môcť využívať prví cykloturisti. Prvou trasou je modrá cykloturistická trasa, ktorá sa začína pri bike parku v Kálnici a spája ho s Chatou pod Inovcom. V budúcnosti sa plánuje jej predĺženie až do obce Dubodiel, čím sa prepoja obe strany Inovca. Vyznačený úsek má momentálne 24,1 km.

Druhou značenou trasou je zelená cykloturistická trasa, ktorá sa začína v centre obce Beckov na križovatke s červenou Vážskou cyklomagistrálou. Z Beckova trasa prechádza ponad Skalku do Kálnice a pokračuje Kálnickou dolinou až k rozhľadni na Pánsku Javorinu. Ešte počas tohto roka sa plánuje jej predĺženie až na Kulháň, kde sa opäť pripojí na už existujúcu sieť cyklotrás v okolí Duchonky. Značený úsek má v súčasnosti dĺžku 16,2 km.

Poslednou trasou, ktorá sa v súčasnosti značí, je úsek hrebeňovky Inovca od chaty pod Inovcom po sedlo pod Pánskou Javorinou. Keďže hrebeňovka je v niektorých úsekoch dosť náročná, vyznačia sa miestami aj jej menej náročné alternatívy. Tieto trasy si už mohli vyskúšať aj účastníci Kellys Bikefest maratónu, ktorí poskytli cennú spätnú väzbu. Poďakovanie cykloklubu patrí aj Lesnej spoločnosti Ostré Vrchy a Lesom Modr, ktoré umožnili vyznačiť prvé cykloturistické trasy. Veríme, že tieto trasy sa vám zapáčia.

Príďte a zažite Považský Inovec!

Zavrieť reklamu