Slovenská republikaBanskobystrický kraj

Banská Štiavnica a okolie

Juraj Falat

Veľký hodrušský okruh

Veľký hodrušský okruh je obojsmerne zjazdná trasa projektovaná ako okruh – začiatok a koniec trasy si možno zvoliť na ktoromkoľvek mieste. Z vlastnej skúsenosti však odporúčame začať v Dolných Hámroch a pokračovať smerom na Kopanice. Dosiahnete tak ideálny profil trasy. Sprevádzať vás bude cykloznačenie červenej farby, v teréne to budú klasické céčka.

Úvodné stúpanie

Obcou Hodruša-Hámre prejdeme po asfaltovej ceste až na jej koniec – do časti Dolné Hámre. Tam odbočíme vľavo a cez most pokračujeme lesnou cestou, ktorá po chvíli vchádza do lesa. Sme v úvode mierneho, ale dlhého stúpania po širokej lesnej zvážnici, ktoré pokračuje približne 15 kilometrov až na Kopanice. Prekvapivo sa dá absolvovať v pohode a rýchlejšie, než sme predpokladali. Na tomto úseku sa po ľavej strane odkrývajú výhľady na Hodrušu[KV1] , neskôr križujeme trasu Malého hodrušského okruhu. Kvalitná zvážnica vychádza z lesa a lúkami nás dovedie až do dediny Kopanice, kde sa môžeme občerstviť v miestnom pohostinstve. Stúpanie ešte nekončí, po asfaltovej ceste pokračujeme do ďalšej časti tejto dediny – Domky, kde nás víta pekná scenéria s výhľadom na Kopanický tajch. Na konci asfaltky stúpame ďalej po kamenistej ceste až nad dedinu, tu sa nám po pravej strane opäť vynárajú krásne výhľady na Kopanický tajch a časti obce Kopanice – Domky a Baňa. Pomaly sa lesnou cestou dostávame ponad Richňavské jazero do sedla Pleso.

Banský jarok

Zo sedla až po Červenú studňu pokračujeme oddychovou pasážou, ktorá vedie po Hornohodrušskom jarku. Tento úsek s dĺžkou približne 8 kilometrov a prevýšením 25 metrov ide po vrstevnici, tzv. banskom jarku. Jarok bol súčasťou baníckeho diela, ktoré slúžilo na odvádzanie vody z banských štôlní do umelo vybudovaných vodných nádrží – tajchov. Prejazd týmto úsekom si môžete naozaj užiť. Singletrack sa kľukatí v strmých svahoch, cez lúky, aj hustým lesom nad hlbokými dolinami. Prostredie sa stále mení, udržiava nás v strehu a svižnom tempe – veď ideme stále po rovine. Približne v polovici križujeme zjazdovku, singletrack sa mení na úzku cestičku, pokračuje ponad Studený potok a končí až na Červenej studni.

TIP

Ak sa vám páčila pasáž po banskom jarku, odporúčame vyskúšať ďalšiu značenú trasu projektu Bajkom k tajchom – Hellov okruh (zelené značenie). Táto trasa nie je kondične a časovo náročná, ale je veľmi zaujímavá a vedie po dvoch najdlhších jarkoch banského jarkového systému od Červenej studne až k Richňavskému jazeru.

Na najvyšší bod trasy

Na Červenej studni odbočíme vľavo na asfaltovú cestu smerom do obce Hodruša-Hámre. Po približne 800 metroch sa však stáčame vpravo – opäť do terénu na lesnú cestu. Trasa pokračuje lesom aj lúkami (po ľavej strane vidíme Hodrušskú dolinu a protiľahlé kopce), terén je vlnitý, krátke stúpania striedajú príjemné zjazdy. Pred Strniskom začína kamenisté stúpanie, kde môžete nájsť rozbitý terén, ale prípadné tlačenie bicyklov prichádza do úvahy len na krátkom úseku. Po ňom nás čaká obrovská lúka s peknou kaplnkou, po ktorej prichádzame na najvyšší bod trasy Kerling.

Veľké finále

Pred sebou máme posledný úsek, počas ktorého budeme klesať z Kerlingu do Dolných Hámrov. Počas piatich kilometrov klesneme o 600-výškových metrov, takže tomuto úseku odporúčame venovať zvýšenú pozornosť, zbytočne neriskovať a rýchlosť jazdy prispôsobiť jazdeckým schopnostiam. Prakticky celý zjazd vedie po širokej ceste, ktorá je však v niektorých úsekoch dosť rozbitá a má voľný kamenistý podklad. V úvode zjazdu sa na niektorých miestach treba vyhýbať kríkom a konárom, ktoré vyčnievajú do ideálnej stopy, neskôr cestu križuje niekoľko odvodňovacích kanálov. V závere sa treba pripraviť na pomerne prudkú technickú pasáž. Cesta nás popri Národnej prírodnej rezervácii Kašivárová dovedie stálym klesaním opäť do obce Hodruša-Hámre, kde sa okruh po viac ako 40 kilometroch uzatvára.

Hodnotenie: 4 + mapka ako vždy

Okruh predstavuje kondične aj technicky náročnú trasu pre horské bicykle. Až 90 % podkladu tvoria kvalitné a spevnené lesné cesty, zvyšok vedie po asfalte. Trasa je veľmi dobre značená, obsahuje jedno mierne, ale dlhé stúpanie a niekoľko náročnejších technickejších zjazdov po širokých cestách s rozbitým kamenistým povrchom.

Odporúčame

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica leží v južnej časti stredného Slovenska v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku, čo dokazuje aj zapísanie historického jadra mesta spolu s technickými pamiatkami v okolí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Toto mimoriadne historicky zaujímavé mesto má bohatú architektúru a možno tu vidieť aj celkom ojedinelé technické pamiatky. Neoľutujete, ak vyrazíte do okolia – má tiež čo ponúknuť. Viac informácií získate na www.banskastiavnica.sk alebo v Informačnom centre na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici.

Banské múzeum

Banská Štiavnica ako bývalé banské mesto európskeho významu ponúka aj nevšednú možnosť návštevy Slovenského banského múzea. Sedem stálych expozícií vás prevedie nielen históriou slovenského baníctva, ale aj samotného mesta. Okrem Starého a Nového zámku či mineralogickej expozície máte aj jedinečnú možnosť zažiť pocity baníka na vlastnej koži a pozrieť si dedičnú štôlňu Glanzenberg, alebo sfárať do bane v Banskom múzeu v prírode. Bližšie informácie nájdete na www.muzeumbs.sk.

[KV1]Teraz na akú na Hodrušu-Hámre alebo na Banskú Hodrušu? Prosím upresniť

Zavrieť reklamu