Biker.sk

FUSAKLE ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Slovenská republikaŽilinský krajKysuce

Cyklochodník Stará Bystrica – Nová Bystrica

Juraj Falat
Stiahnuť GPX (24kb)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Cyklochodník na úseku Stará Bystrica – Nová Bystrica je súčasť novej cyklotrasy naprieč Bystrickou dolinou, ktorá vedie po niekdajšej trase úvraťovej železničky od kultúrneho domu v Krásne nad Kysucou až po športový areál v Novej Bystrici v dĺžke 20km. Oficiálne otvorenie je naplánované na polovicu októbra 2012, cyklochodník je však vo väčšej časti zjazdný už aj teraz.

Nový cyklochodník medzi obcami Stará a Nová Bystrica má dĺžku približne 6.5km, vedie nádherným prostredím pozdĺž rieky Bystrica a len mierne stúpa. Povrch je asfaltový a vhodný aj pre jazdu s cyklovozíkom. Napojíte sa naň odbočením vľavo hneď za mostom ponad rieku Bystrica pár metrov od kruhového objazdu v Starej Bystrici. Súčasťou chodníka je aj odpočívadlo a náučné tabule. Jeho plné využitie sa plánuje aj v zimných mesiacoch a to vytvorením stopy na bežkovanie. Je ideálnym miestom aj pre rodinné bicyklovanie s deťmi, keďže blízko zrekonštruovaného centra v Starej Bystrici sa nachádza moderné detské ihrisko a ďalšie je súčasťou športového areálu v Novej Bystrici. Z Novej Bystrice môžete ešte vybehnúť k vodnej nádrži, okolo ktorej vedie značená cyklistická trasa, ktorú popíšeme v inom reporte.

Zaujímavosti alebo čo navštívíť počas trasy a v okolí

Stará Bystrica – Slovenský orloj a Zbojnícka bašta

Slovenský orloj – ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku.

Zbojnícka bašta – objekt, ktorý nesie pečať tradičnej architektúry a zároveň je praktickou stavbou v centre obce. Pred vežou, ktorá je dominantou námestia, je umiestnený „zbojnícky „. Ide o kameň z Černatína, na ktorom podľa legendy tancovali víly so zbojníkmi.

Apartmány pri Centre voľného času a Obľúbená reštaurácia

Príjemné celoročné ubytovanie v 10 zrubových apartmánoch, z ktorých každý ponúka 4 postele, gauč, stôl, taburetky, malú kuchynku a sociálne zariadenie. Hneď vedľa apartmánov sa nachádza „Obľúbená reštaurácia“ s príjemným personálom, chutným jedlom a možnosťou posedenia na terase. V blízkosti moderné detské ihrisko a mini ZOO. Bližšie info na www.apartmanysb.sk.

Historická úvraťová železnica a skanzem

Historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvorí bývalú kysucko-oravskú lesnú železnicu. V súčasnosti funguje ako múzejná železnica – hlavná turistická atrakcia východných Kysúc. Pôvodný účel železnice – doprava dreva – bol nahradený novými spoločenskými funkciami, a to dokumentovaním a prezentáciou významnej technickej pamiatky, ojedinelej na Slovensku a jednou z dvoch zachovaných a prevádzkovaných úvraťových železníc v Európe. Železnica premáva každý deň počas sezónnej prevádzky máj – október, cez víkendy premávajú historické vlaky v čele s parným rušňom, cez týždeň sa ako hnacie vozidlo využíva dieselhydraulický rušeň DH 120. Vlaky zatiaľ premávajú za 1. úvrať, avšak plánuje sa prepojenie až na Oravu. Viac info na stránke Kysucké múzeum.

Skanzem – väčšia časť doteraz vybudovanej expozície je prenesená z dnes už neexistujúcej obce Riečnica – zrubové obytné domy a hospodárske stavby. expozícia sa usiluje o rekonštrukciu sídelnej krajiny a životného prostredia, s prezentáciou ľudovej architektúry a spôsobu života i kultúry ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.

Informácie o trase

Vzdialenosť
7
Priemerný čas
00:30:00
Obtiažnosť
Ľahká
Vhodné pre bicykel
Trek
Terén
0% offroad, 100% asfalt
Zavrieť reklamu